Například v obci Háje s tři sta padesáti obyvateli, z toho se spoustou mladých rodin, potraviny už dlouho fungují v budově obecního úřadu. Na obchodě jsou závislí hlavně starší lidé. Autobusové spojení je sice do Příbrami slušné, ale mít krám několik metrů od domu, je pro obyvatele k nezaplacení. Obec obchod podporuje symbolickým nájmem za jednu korunu.

„Spotřebu si provozovatel samozřejmě hradí sám. Pomohli jsme ale například s nákupem elektronické kasy v souvislosti s EET," řekl místostarosta Hájů Roman Vácha.

Obchod si udržel i Narysov, kde je prodejna otevřená od pondělí do soboty a s jeho provozem jsou místní spokojení, přestože v době zavádění elektronické evidence tržeb (EET) provozovatelka uvažovala nad tím, zda obchod povede dál, nebo ho zavře. Nakonec se rozhodla pokračovat. „S povozem jsme spokojení, mají například daleko lepší a denně čerstvé pečivo, které je chutnější, než to ze příbramských supermanů,“ vyzdvihuje jednu z předností krámku obyvatelka Narysova Michaela Kasperová s tím, že sortiment jí vyhovuje i v případě, že něco zapomene v nedaleké Příbrami nakoupit cestou z práce. „Obchod tu ale plní i vlastně sociální funkci, protože se v něm lidé potkávají a leccos domluví. Hospoda v Narysově už léta není a tak se lidé scházejí právě v krámu. Děti si před ním dají zmrzlinu, chlapi pivo a proberou, co je potřeba a to je dobře,“ dodává.

Spousta živnostníků zkrachovala v uplynulých letech v o něco větších Tochovicích. Obchod bývalé Jednoty se ale drží stále. „Evidentně se mu daří. Pomáháme sekáním trávy nebo uklízením sněhu," uvedl pro Deník zhruba před rokem starosta obce Radek Walter. V současnosti se situace nezměnila. „Obchod je v provozu a myslím, že potřebám obce plně dostačuje,“ konstatoval Walter.

Naopak nedaleké Lazsko v současné době obchod nemá, přestože budova bývalé Jednoty v obci je. Ovšem v současné době je už víc jak deset let zavřená a chátrá. Důvodem jsou komplikované majetkoprávní vztahy. „Budovou rovným dílem vlastní Jednota a obec Milín a navíc pozemky pod ní jsou v majetku naší obce, takže je asi v současné době nereálné, že by si ji někdo pronajal,“ vysvětluje komplikovanou situaci starosta Lazska František Bártík. Podle jeho slov ti mladší obyvatelé obce nakupují většinou v Příbrami, kde pracují, takže jim obchod ve vsi až tak nechybí. „Nicméně pro ty starší do Lazska dvakrát týdně zajíždí pojízdná prodejna, aby si mohli pohodně nakoupit. Jinak jsme odkázaní na obchody v Milíně nebo Tochovicích, které jsou nejblíže,“ konstatuje Bártík.

V obci Lhotka u Hořovic mají prodejnu potravin, která spadá pod COOP Hořovice. „Společnost plánuje prodělečné prodejny malým obcím prodat s tím, že se budou starat o jejich provoz. Prodejna po nás žádá peníze na provoz, které nejsme ochotni dávat. Až přijde horší doba, prodejnu nám určitě zavřou,“ uvedl místostarosta Lhotky Martin Kratochvíl. Obec počítá i s tou nejhorší variantou a připravuje se na ni. „Zvažujeme alternativy, jak prodejnu nahradit. Máme vizi otevření vlastní obecní prodejny, jejíž provoz by byl flexibilnější,“ dodal Martin Kratochvíl.

Prodejna v obci není otevřená celý týden. Když je zavřeno, lidé jezdí do Hořovic a Hostomic. „Ti, kteří se tam nemají jak dopravit, musí poprosit příbuzné nebo známé. Běžně to také řeší nakupováním věcí do zásoby,“ řekl Martin Kratochvíl s tím, že jsou na to lidé na vesnici zvyklí. Některé obce se v tomto ohledu snaží obyvatele bez auta podporovat.

„Poptávka po pomoci v takových případech zatím nebyla, jelikož prodejna je stále v provozu,“ uzavřel místostarosta Lhotky.