Na červnovém jednání zastupitelé tento návrh neschválili. V pondělí by ale měli mít k dispozici podrobnější informace o destinační agentuře, o jejíž založení usiluje Miloš Vedral. Podle něj by rozšířila nabídku v oblasti cestovního ruchu v regionu. Cílovou skupinou s velkým návštěvnickým potenciálem jsou podle Vedrala lidé z okolí Plzně a Prahy. Za více než půl roku od zpřístupnění brdské přírody není podle Vedrala zajištěná dostatečná infrastruktura či nabídka služeb. Návrh už dříve podpořil i starosta Jindřich Vařeka.

Na druhé straně Brd, na Rokycansku, se nedávno sešli zástupci obcí v Hrádku s ministrem vnitra Milanem Chovancem. Na jednání byli i zástupci policie a hasičských sborů. Projednávalo se pokrytí Brd signálem, dojezdové vzdálenosti a přístupové cesty, ale také vybavení hasičů, a to nejen profesionálů, ale komplexně hasičských sborů z okolí Brd.

„Zvětšil se jim prostor, o který se musí postarat, potřebují i odpovídající techniku. Vyjasnili jsme si, že na to ale budou třeba dotace," uvedl starosta Strašic Jiří Hahner.

Mluvilo se i o turistickém ruchu, který je nejen vizuálně patrný, ale též statisticky doložitelný. Třeba i ze zvýšené návštěvnosti Muzea Středních Brd, jež leží na jedné z výletních tras. Okrajově se debatovalo i o povolenkách pro průjezd prostorem. Například v souvislosti s tím, že některé obce už požádaly o navýšení jejich počtu, protože občané poukazovali na fakt, že oni se musí v jejich užití střídat. Přitom ale v prostoru leckdy vidí auta s pražskými a dalšími poznávacími značkami.

„Důležité pro nás bylo také zopakování příslibu náměstka hejtmana Plzeňského kraje Grünera, že desítka obcí sousedících s Brdy získá dotaci na nové územní plány. Pokud se tedy situace po nadcházejících volbách výrazně nezmění," konstatoval Hahner. Dotace na územní plány mají přislíbené i obce na Příbramsku. B. ŠOPEJSTALOVÁ, K. HUTR