Kolem pěti set malých obcí podpořilo od ledna letošního roku petici proti diskriminaci obyvatel venkova. „Petice je dalším krokem na cestě za rovnoprávným postavením malých obcí,“ uvedl předseda organizujícího Spolku pro obnovu venkova Eduard Kavala s tím, že stát a jeho instituce stále více zkoušejí, co venkov vydrží.

Podpisem petice chtějí obce poukázat například na fakt, že na ně stát přenáší stále více odpovědnosti, avšak bez adekvátního přesunu financování. Nesouhlasí ani s pomalým nárůstem obecních rozpočtů a udržováním nízké úrovně financování venkova. Toto a spousta dalších odlišností od velkoměst pak způsobuje odliv mladých a vzdělaných lidí a tradiční venkov se vylidňuje.

„Cítíme se ve stálé pozici žebráka, který stále zpracovává granty a žádá o pár tisíc na kulturu nebo na sport. Jsme šťastní, když se nám podaří získat dotaci deset tisíc,“ tvrdí kamýcký starosta Petr Halada s tím, že obci se vrací do rozpočtu méně než odevzdá. S takto nastaveným způsobem určení daní naprosto nesouhlasí.

„Když z obecního rozpočtu zaplatíme to nejdůležitější na chod školy, školky, úřadu,… tak nám na rozvoj obce zbyde žalostně málo peněz,“ argumentuje Halada. „Systém je totiž nastaven tak, že nejvíc dostává Praha, potom následují velká města. Určitý úbytek peněz při přerozdělování by ani nepocítila, pro nás by to byla naopak ohromná podpora. Je jasné, že lidé raději žijí tam, kde funguje škola, školka, zdravotní středisko,“ dodává kamýcký starosta.

Podpis k petici připojil i petrovický starosta Petr Štěpánek. „Byl jsem v minulém týdnu na sněmu měst a obcí v Hradci Králové, kde byla na téma diskrimitace venkova dvouhodinová diskuse,“ sdělil Štěpánek. „Svaz má tři komory a i když představitelé obcí mají obdobné názory, Svaz měst a obcí jako celek nezastává zcela jednoznačně odmítavé stanovisko,“ dodal. Připomněl, že ústavní stížnost inicioval i senát. „Na obyvatele obce vychází roční částka kolem 6 700 korun, zatímco na obyvatele velkého města asi 25 tísíc korun,“ říká Štěpánek.

Argumenty mají i obce na Benešovsku. Petici podepsaly například obce Načeradec, Stranný, Dolní Kralovice, Český Šternberk nebo Petroupim. „Připojit se k ní jsme považovali za nutné vzhledem k tomu, že venkov je skutečně diskriminovaný. Je potřeba s tím už něco dělat,“ míní starosta Drahňovic František Košata. Petici za lepší život ve vsích a maloměstech podepsali i divišovští zastupitelé. „V petici se mluví o tom, co všichni chceme, a tím je spravedlivější způsob rozdělení daní. Nic zvláštního si ale od ní neslibuji,“ řekl starosta Divišova Zdeněk Eichler.

Kromě změny Zákona o rozpočtovém určení daní chtějí organizátoři od parlamentu například i přijetí samostatného zákona o venkovu, který by pojem venkov kodifikoval. „Jsem ten, který se velmi vyhýbá dramatickým střetům, ale můžu vám říct, že mezi malými samosprávami se začíná situace radikalizovat, což není dobře,“ dodal Kavala.