Příbram zalévá především nově vysazenou trávu na koupališti Nový rybník, aby se uchytila. Kvůli suchu se také velmi dohlíží na to, aby na travnatých plochách při pořádání akcí nikdo například neparkoval. Za porušení tohoto zákazu čeká pořadatele poměrně vysoká pokuta okolo deseti tisíc korun.

Technické služby se ale snaží zalévat i další městskou zeleň. „Snažíme se dělat vše, co jde. Už asi deset dní po městě jezdí tři kropičky a zalévají záhony a výsadbu, především malé vysazené stromky. Je otázkou, jestli se nám podaří všechny zachránit. V rámci možností odpoledne snažíme zkropit i město,“ ředitel Technických služeb Příbram Pavel Mácha s tím že kropičky budou jezdit i o víkendech.

Vysoké teploty ale neohrožují zahájení veřejného bruslení, které začíná v Příbrami v malé zimní hale tento víkend. „Chladíme pořád, pravda kape nám ze střechy, ale to zkrátka neovlivníme. Nicméně veřejné bruslení to neohrozí, takže kdo se chce v těchto parných dnech zchladit, ať si přijde v sobotu odpoledne zabruslit, začínáme v sobotu v 17 hodin,“ láká zástupkyně ředitele Sportovních zařízení města Příbram Petra Zelenková.

V menších městech a obcích pomáhají se zaléváním hasiči. „Každý den vyjíždějí hasiči a zalévají stromky, které jsme vysadili před dvěma lety. Také aspoň jednou denně se snažíme kropit silnice na sídlišti, protože tam je zeleně málo. V sobotu tu bude Rockfest, tak budou kropit i tam, protože i tam je to samý prach. Zdroje vody máme zatím dobré. Teď v srpnu by měla by začít rekonstrukce Mlýnského rybníku na Velcí, ale doufám, že se to odloží až na konec září, až něco naprší,“ říká starosta Jinců Josef Hála.

Podobná situace je i v Kamýku nad Vltavou, které také vypomáhají obci dobrovolní hasiči. „Jsme domluvení s hasiči, že zalévají podle potřeby, takže už dvakrát zalévali městskou zeleň a jednou už jsme kropili i silnice v rámci ochlazení. Fotbalové hřiště si zalévají fotbalisté sami stejně tak jako tenisté, kteří mají na kurtech antuku, kterou je potřeba také kropit,“ uvedl kamýcký starosta Petr Halada.

V nedalekých Petrovicích si zatím obec vystačí se zaléváním i údržbou fotbalového hřiště sama. „Máme na náklaďáčku plastovou kubíkovou nádrž s čerpadlem, do které čerpáme vodu z rybníka a po té projíždíme Petrovice a přilehlé osady a zaléváme z nádrže městskou zeleň. Fotbalové hřiště má umělé zavlažování vedené také z rybníku a na tento víkend plánujeme ještě zalití nedávno vysazených ovocných alejí mimo obec,“ vysvětluje starosta Petr Štěpánek.

Naopak městská zeleň padla za vlast ve Hvožďanech. „Kytičky a obecní trávníky nezaléváme, v tomhle si bude muset příroda pomoci sama. Zaléváme jen fotbalové hřiště, užitkovou vodou z místního vrtu každý den po západu slunce. Vypomáhají nám také hasiči, kteří jednou za dva dny pomáhají kropit především tu část hřiště, která nejvíce vysychá,“ konstatuje starostka Markéta Balková a dodává, že vody je málo a proto jediné kytičky, které obec zalévá, jsou truhlíky muškátů na obecním úřadě.

Také v Lazsku zalévají pouze nově vysazené habry kolem dětského hřiště. „Máme veřejně prospěšné pracovníky, kteří čerpají vodu z rybníku a stromky s ní zalévají,“ potvrdil starosta obce František Bártík.

Vypomáhají si i jiné organizace jako například nejrůznější tábory. „Vody máme dost, protože máme dostatečně hluboký vrt, takže si k nám pro vodu jezdí i z okolních táborů. Aby děti přežily vedra, tak občas pustíme, kropení, aby se zchladily,“ říká jeden z vedoucích skautského tábora Na Dědku Vítězslav „Tesák“ Doležal. Ovšem i oni zaznamenávají výraznější sucho než jindy. „Potůček, co odtud teče až do Blatné, tak je poprvé za třicet let úplně vyschlý,“ dodává.

To ostatně potvrzuje i stav hladin dalších vodních ploch a toků. Rybník Papež v Dobříši má sice zatím čistou vodu, ale hladina začíná klesat a už pomalu nepřitéká téměř žádná voda. Slabý přítok má i rybník v Bohutíně. „Tady je zatím vody dost, také v okolních rybnících není znát žádný úbytek. V pořádku to vypadá také na Slapech, na Kamýku a kolem Rožmitálu, ale je znát, že přítoky do nádrží výrazně slábnou,“ řekl rybář, na kterého jsme u „Pecováku“ v Bohutíně narazili. Málo vody je také v Litavce, kde při porovnání se stavem při bleskové povodni před dvěma měsíci, kdy bylo koryto zarovnané, je nyní minimum vody, protéká jen úplně dole a místy je vidět i samotné dno koryta.