Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Předvolební inventura: Obecnice usiluje o faru, Dublovice splatily dluhy

Příbramsko – Zhruba za pět týdnů se konají komunální volby. Příbramský deník oslovil 15 obcí, abychom zjistili, co se v nich za poslední čtyři roky událo, opravilo, podařilo, a co naopak ne. Také nás zajímá, zda jdou v obcích do voleb známé nebo úplně nové tváře.

3.9.2014
SDÍLEJ:

OPRAVENÁ zbrojnice a věž na sušení hadic SDH Zvírotice. Tento sbor letos slavil 100. výročí od svého založení.Foto: archiv obce

Jak jsme již zmínili, volby letos minou jedinou obec na Příbramsku, a to Bukovany. Nepodařilo se tu sestavit kandidátku, do voleb se hlásí pouze čtyři lidé z potřebných pěti. Bukovany si tedy počkají na další volby do jara.

Pojďme se nyní podívat do Obecnice, kde se podařilo zrekonstruovat nevyužitý objekt na spolkový dům, který je dnes denně využíván dětmi, seniory a některými spolky v obci.

Fara si zaslouží důstojný vzhled

Fara, o kterou Obecnice už deset let usiluje.

FARA, o kterou Obecnice usiluje už několik let. Foto: Deník/Markéta Jankovská

„Začali jsme s výstavbou kanalizace v Oseči. Vybudovali jsme nový vodojem který je připraven na napojení vodovodu pro Oseč. Zateplili jsme bytové domy a opravili místní komunikace. Započali jsme také revitalizaci Malého Veského rybníka," vyjmenoval úspěšné akce obecnický starosta Josef Karas.

Co se ale stále nedaří, je najít společné řešení s majitelem místní fary vedle radnice, aby bylo možné dát této památce důstojný vzhled a účel. Jméno současného starosty Josefa Karase stojí i letos na kandidátní listině, která obsahuje celkem 20 kandidátů. „Kandidují někteří současní zastupitelé ale i noví lidé," dodává starosta Karas.

Dublovice stoply zbytečné výdaje

OPRAVENÁ zbrojnice a věž na sušení hadic SDH Zvírotice. Tento sbor letos slavil 100. výročí od svého založení.

OPRAVENÁ zbrojnice a věž na sušení hadic SDH Zvírotice. Tento sbor letos slavil 100. výročí od svého založení a hasiči si při rekonstrukci odpracovali spousty brigádních hodin. Foto: archiv obce

Spoustu změn v uplynulých čtyřech letech zaznamenaly také Dublovice, kterým se podařilo vyrovnat se s dluhy, což spustilo vlnu nových investic. „Doplatili jsme úvěry, leasing a proto jsme mohli investovat několik milionů do oprav obecního majetku jako je školka, škola a komunikace. Jenom letos to bylo více jak 3,6 milionu korun," říká dublovický starosta Otakar Jeřicha. Opravu má za sebou také hasičárna ve Zvíroticích, rybník v Chramostech a k silnicím přibyly čtyři autobusové čekárny.

K ozdravění financí vedlo podle starosty Jeřichy mimo jiné snížení všech provozních nákladů, které nebyly nutné, a také ukončení ztrátového hospodaření dceřinné společnosti obce Dublovická s.r.o.. „Mezi úspěchy patří i zlepšení třídění odpadů v obci, čímž se omezil vznik černých skládek, a do obecní pokladny přibývají finance," pokračuje v bilancování dublovický starosta a dodává, že lepší je nyní také informovanost obyvatel, kteří se o jednání a následujících zápisech z jednání zastupitelstva mohou dočíst v obecním zpravodaji Bubeník a na webových stránkách obce.

Jako ve většině obcí, tak i v Dublovicích jsou některé plány otázkou budoucnosti. Nepovedlo se například získat dotaci na výstavbu nové čistírny odpadních vod ve Zvíroticích. Blíží se ale rekonstrukce čističky v Dublovicích a v současnosti obec dokončuje dokumentaci k zateplení školky, což bude muset dokončit nově zvolené vedení, které zřejmě příliš velké změny nezaznamená.

„Kandidátní listiny nejsou zatím zveřejněné, ale co vím, jména kandidátů budou většinou stejná, jako při minulých volbách," prozradil starosta Jeřicha.

V předvolebním průzkumu pokračujeme, v dalších střípcích Příbramského deníku se dozvíte zajímavosti z Malé Hraštice, Hvožďan i Chrástu.

Autor: Markéta Lišková

3.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sídliště Křížáky v Příbrami.

Zastupitelé jednali o MHD, pozemcích, ale i o bezpečnosti na sídlišti

Ilustrační foto

Okresní soutěže: Milín jasně potvrdil první místo

Dobříš nepřekvapila, Sedlčany po dramatu udržely druhé místo

Příbramsko – Dva zástupci příbramského okresu ve fotbalové Divizi A mají za sebou další odehrané kolo. Dobříš v něm zavítala na půdu lídra soutěže z Karlových Varů a Sedlčany přivítaly na domácím hřišti Petřín Plzeň.  

Členové veterán klubu udělali dobrý skutek

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Na letos poslední motoristické a všeobecné burze bylo možné v neděli 15. října v areálu Sedlčanské kotliny objevit užitečné i velmi kuriozní předměty a získat doslova za pár korun například brusle, povijan na miminko, broušené mísy, paroží, staré oprýskané pokličky na hrnce, krejčovskou pannu, součástky ke kolu, motocyklu, automobilu. Burza byla šestá v pořadí a o to více se těšila zájmu kupujících i prodávajících.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení