Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Josef Karas: Jestli se do Brd nahrnou lidé, dopadne to zle

Obecnice /ANKETA/– Mezi hodně diskutovaná témata patří budoucnost Středních Brd, které chce Armáda ČR do roku 2015 opustit. Znamená to, že budou Brdy po téměř devadesáti letech pravděpodobně znovu zpřístupněné veřejnosti.

6.6.2011 7
SDÍLEJ:

Děti z obecnické školy se zrovna vrátily z vycházky v lese.Foto: Markéta Jankovská

Zpráva o zpřístupnění újezduprobudila mezi lidmi obavy z devastace přírody. Jednou z turisty často navštěvovaných obcí na okraji Vojenského újezdu Brdy je Obecnice. Obec jsme navštívili, abychom se místních lidí zeptali, co na možné zpřístupnění újezdu říkají.

„Lidi stejně do lesa vždycky jezdili přes zákaz. Teď tu hlavně převažuje cykloturistika. Co je horší? Lidi v lese nebo tuny dřeva, co odtud pomalu denně odvážejí? A motorky a čtyřkolky? S tím stejně nic neuděláte,“ myslí si Martin Sirotek z Obecnice.

Z Obecnice vede cesta lesem na Zaječov, což je pro lidi významná zkratka mezi dvěma okresy a kraji. Ti, co zákaz respektují, musejí použít objížďku na Jince. Kdekdo ale zákaz vjezdu do lesa bez povolení nerespektuje.

„Zpřístupnění újezdu se mi nelíbí. Když se otevře cesta na Zaječov, hrozí, že bude jezdit velké množství náklaďáků a osobáků i přes vesnici. Lidi budou v lese dělat nepořádek a případně by se tam mohlo začít stavět. Co já vím, co se chystá. Příroda by hodně utrpěla,“ bojí se Kamil Matuška.

A co na chystané změny říká starosta Obecnice Josef Karas? „Chceme, aby se les zachoval, jaký je. Všichni tam máme studny. Jestli se tam lidé nahrnou, dopadne to špatně. Denně z lesa uklízíme odpadky. Chtělo by to tam lidi nepouštět bez omezení. Zatím si neumí asi nikdo představit, co to bude znamenat. Bojím se, že se tam začne stavět,“ reagoval starosta Karas.

Na návsi jsme potkali skupinku dětí s učitelkou. Právě se vracela z procházky po lese školní družina. Prozradily je kytičky, které si děti udělaly z listů. Paní učitelka otevření újezdu pro veřejnost úplně nezavrhuje.

„Bude tady určitě víc lidí a myslím si, že tu krásu může vidět každý. Jde ale o to, jak se k tomu každý postaví. Určitě bych nechtěla, aby si tu začali dělat táboráky a podobně. Co bych vítala, je zprůjezdnění cesty na Zaječov, abych to nemusela objíždět,“ říká Hana Poláková z Obecnice.

ANKETA:Těšíte se, až se Vojenský újezd Brdy jednou otevře veřejnosti? Co vy na to?

Hana Poláková, 37 let

Bude tady určitě víc lidí a myslím si, že tu krásu může vidět každý. Jde ale o to, jak se k tomu každý postaví. Určitě bych nechtěla, aby si tu začali dělat táboráky a podobně.

Miroslav Hotový, 92 let

Teď už nemůžu moc chodit, ale dřív jsem chodil do lesa na houby. Zatím byla brdská příroda uchráněná, poněvaď tam tolik lidí nepřišlo. Pokud ji zpřístupní, bude to horší.

Kamil Matuška, 42 let

Zpřístupnění újezdu se mi nelíbí. Když se otevře cesta na Zaječov, hrozí, že bude jezdit velké množství náklaďáků a osobáků i přes vesnici. Ještě by se tam mohlo začít stavět.

Martin Sirotek, 46 let

Lidi stejně do lesa vždycky jezdili přes zákaz. Teď tu hlavně převažuje cykloturistika. Co je horší? Lidi v lese nebo tuny dřeva, co odtud pomalu denně odvážejí?

Autor: Markéta Lišková

6.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Na pěší pouť do Santiaga se příbramský cestovatel vydal loni.
5

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Jiří Suchý a Jitka Molavcová s orchestrem divadla Semafor

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Sedlčany – Starosta Sedlčan Jiří Burian před časem avizoval, že na 16. října svolá zastupitele města. Hlavním bodem programu měla být modernizace autobusového nádraží tedy přestupního terminálu, konkrétně způsob financování. To se ale nestalo. 

Překročil osmdesátku, na kurtech bývá od jara do podzimu

Sedlčany - Zbyněk Jetel je nejstarším sedlčanským tenistou. Na kurtech Sokola Sedlčany nebo u tréninkové zdi ho můžeme vidět od jara do podzimu. Dokud to jen trochu počasí dovolí, věnuje se bílému sportu denně alespoň hodinu.

Příbramští ochránci koček hledají podporu a pomoc

Příbram – Spolek pro kočku pomáhá opuštěným a nalezeným kočkám ve městě už šest let. Jeho hlavní činností je jak péče o kočky a koťata žijící venku, tak o ty nalezené, nemocné či nějak zraněné. 

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení