Radarová základna nezabere více než jedno procento z celkové rozlohy Vojenského újezdu Brdy. Řekl to šéf americké protiraketové agentury (MDH) generál Henry Obering při setkání se starosty a příbramskými zastupiteli ve čtvrtek v Brdech v rybářské baště u Hořejšího padrťského rybníka.
Vojenský újezd má rozlohu 260 kilometrů čtverečních. Podle Oberinga záleží na tom, zda radar schválí parlament. Věří tomu, ale už s ohledem kolik to stálo usilí, že smlouva parlamentem projde. Ředitel agentury se rovněž domnívá, že příští americká administrativa bez ohledu na to, kdo bude zvolen prezidentem od projektu neustoupí.
Zástupci samosprávy z řad příznivců základny byli ze setkání s Oberingem spokojeni a prý se ujistili, že radar nebude škodit životnímu prostředí a nebude mít ani negativní vliv na zdraví lidí. „Předpokládá se, že radar bude zapnutý maximálně dvě hodiny denně, pouze za účelem testování. Nepřetržitý provoz by byl v případě odpálení nepřátelské střely,“ tvrdil Obering s tím, že tento radar má oproti blízkému meteoradaru na vrcholu Praha tak úzký paprsek, že by žádné riziko nemělo hrozit. Základna má být napojena na běžnou distribuční síť elektrorozvodných závodů a součástí bude i dieslový agregát. Přítomné starosty a zastupitele ujišťoval generál, že s případným umístěním základny rozhodně neklesnou ceny nemovitostí.
„Nic nového, co už víme a co lze na internetu dohledat, jsem se tu nedozvěděl,“ řekl po besedě starosta Rožmitálu Josef Vondrášek. Naopak místostarosta Příbrami Petr Kareš si pochvaloval, že získal řadu nových informací.
Schůzka s Henrym Oberingem a americkým velvyslancem Richardem Graberem pobouřila starostu Příbrami Josefa Řiháka, který měl od čtvrtka dovolenou a o setkání neměl tušení. Zastupitel a první náměstek ministra financí Ivan Fuksa uvedl v Brdech, že schůzku si přáli příbramští zastupitelé, kteří nejsou proti základně. „Starosta Řihák nám schůzku nezajistil a nemá mandát vystupovat proti radaru. Většina zastupitelů je vstřícná základně,“ naznačil Fuksa.
Josef Řihák to považuje za další útok proti své osobě. „Nedávno rozeslal místostarosta Petr Kareš zprávu o špatném hospodaření na radnici, potom založil koaliční klub pravicových zastupitelů a teď tohle,“ nechápe Řihák, proč je takto napadán. „Je to snaha americké strany ovlivnit názor příbramských zastupitelů na radar. A není pravda, že jsem nezprostředkoval schůzku s Graberem. Byl už dvakrát v Příbrami na radnici. Že nebyl pozván Ivan Fuksa je nasnadě – není starosta a setkání bylo určeno pro starosty,“ dodal Řihák.
Šéf americké agentury v doprovodu náčelníka Generálního štábu AČR Vlastimila Picka si prohlédl lokalitu plánovanou pro umístění radarové základny USA. „S generálem Oberingem jsme si vyměnili názory týkající se vlastní výstavby a umístění radarové základny,“ uvedl generál Picek. Obering v rozhovoru s generálem Pickem vyzdvihl důležitost radarové základny v České republice v celkové architektuře protiraketové obrany a zabýval se i otázkou výběru vhodné lokality na území České republiky,“ sdělila Jan Růžičková z generálního štábu.
„Prostor v Brdech byl zvolen ze všech dalších variant proto, že je tu minimum rušivých vlivů na provoz radaru,“ uvedl generál Obering s tím, že americká strana bude citlivě přistupovat k okolní krajině a bude se snažit při dodržení bezpečnostních zásad stanovených pro provoz radarové základny omezit zásahy do životního prostředí na nejnižší možnou míru.


Prohlášení starosty Příbrami proti tvrzení prvního náměstka ministra financí a bývalého starosty Příbrami Ing. Ivana Fuksy:

Důrazně se ohrazuji proti tvrzení prvního náměstka ministra financí a bývalého starosty Příbrami Ing. Ivana Fuksy (ODS), že jsem bránil říci velvyslanci USA panu Richardu Graberovi, že v Příbrami jsou politici, kteří mají konstruktivní postoj k radaru. S panem velvyslancem jsem se vždy setkával jako starosta města. A pokud jsem prezentoval svůj názor, že nesouhlasím se stavbou amerického radaru v Brdech, pak jsem vždy dodal, že je to pouze můj názor, nikoliv stanovisko zastupitelstva města Příbrami.
Občané Příbrami mají názor na radar v Brdech rozdílný. Někdo je pro, jiný proti. Objektivní stanovisko, zda si lidé u nás radar přejí, nebo ne, by mohlo dát pouze celostátní referendum, se kterým ODS nesouhlasí.
Ani bývalý starosta Příbrami a nyní první náměstek ministra financí Ing. Ivan Fuksa nemá od zastupitelstva města Příbrami mandát k jednání s představiteli USA o radaru v Brdech. O to víc je zarážející, že se před několika dny setkal první náměstek ministra financí Ing. Ivan Fuksa a místostarosta Příbrami Ing. Petr Kareš s nejmenovaným vysokým představitelem velvyslanectví USA v České republice. Protestuji v této souvislosti proti nehoráznému zasahování velvyslanectví USA v České republice do komunální politiky ve městě Příbrami.

MVDr. Josef Řihák, starosta Příbrami