VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obermajer z AOPK: Už v lednu představíme záměr Domu přírody Brd

Příbram /ROZHOVOR/ – Střední Brdy, ještě do konce roku jako vojenský újezd, jsou nyní součástí Chráněné krajinné oblasti Brdy. Nejen o ochraně brdské přírody, o způsobu, jak zachovat bezlesí na bývalých dopadových plochách, jsme si povídali s Jaroslavem Obermajerem z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK), který je ředitelem Regionálního pracoviště Střední Čechy, pod níž spadá Správa CHKO Brdy.

4.1.2016
SDÍLEJ:

JAROSLAV Obermajer z AOPK.Foto: Karel Hutr

Na webu AOPK je seznam maloplošných chráněných území – v jižních Brdech je jich osm, což je stávají stav a na území vojenského újezdu je 18 „naturových" lokalit. Znamená to, že se nové „maloplošky" nebudou vyhlašovat? Jejich seznam je v návrhu dost početný…

Se zvýšením ochrany některých částí CHKO Brdy formou vyhlášení přírodních rezervací nebo památek v dalších letech počítáme. Rovněž ministerstvo počítá již v příštím roce s přípravou vyhlášení národních přírodních rezervací a památek, právě v překryvu s evropsky významnými lokalitami. Vyhlašování „maloplošek" má smysl na území CHKO především tam, kde je pro specifický předmět ochrany potřeba zajistit podrobnější úpravu podmínek ochrany než vyplývají z vlastní existence CHKO a její zonace.

Milovníky Brd asi bude zajímat, jako to bude s dodržováním režimu v CHKO Brdy. Bude režim hlídat stráž? Nebo jen vjezd aut bude hlídat Policie ČR?

Pro dohled nad dodržováním ochrany přírody jistě využijeme možnosti ustanovit Stráž přírody. Již v letošním roce se na nás obracela řada zájemců o tuto činnost. Ustavení stráže je však spojeno také s velkou odpovědností a proto budeme v roce 2016 postupně školit a prověřovat zájemce tak, abychom vybrali takové spolupracovníky z řad veřejnosti, kteří budou svoji práci vykonávat s dostatečnou odborností a odpovědností. Ani tak se však nevyhneme tomu, abychom nevyužívali pomoci Policie ČR, s kterou jsme si již domlouvali způsob spolupráce na prosincovém jednání v Jincích.

Stálé dokola připomínané téma v médiích – kdy se začnou značit další trasy cyklostezek a tras pro pěší. do kdy předpokládáte, že bude vše vyznačeno? Je už jasné, jak bude naloženo s pěchotním srubem na Jordánu?

Značení může začít hned od začátku roku, před vyznačením každé trasy však musí nejprve být ze strany Správy CHKO vydán souhlas s vybranou trasou. Abychom minimalizovali riziko neudělení takového souhlasu, tak jsme předem společně s Vojenským újezdním úřadem připravili návrh tras, který byl předán také Klubu českých turistů ((KČT). Nyní očekáváme, že KČT předloží žádost s vyznačením konkrétních tras, kterou si projedná s vlastníky pozemků a po udělení souhlasu může začít značení v terénu. Pěchotní srub u Jordánu by se měl stát jedním z ústředních míst připravované naučné stezky, která má být kromě přírodních hodnot věnována rovněž historii českého dělostřelectva.

V jakém časovém horizontu se začne budovat Dům přírody a infocentra?

Již letos počítáme se zahájením přípravy expozic v informačních centrech a muzeích – například v Hořovicích, Jincích, Příbrami, Rožmitále pod Třemšínem, Spáleném Poříčí a Strašicích. Obsahově se budeme podílet také na aktivitách Vojenských lesů a statků, které připravují návštěvnické centrum v Obecnici a hlavně Dům přírody na zámečku Tři trubky. Příprava Domu přírody Brd je však poměrně náročná a bude trvat určitě delší dobu, podle zkušeností z jiných regionů příprava zabere 1 až 2 roky a vlastní realizace další rok. Každopádně první představení záměru Domu přírody Brd je plánována už nyní v lednu při setkání odborné skupiny, která posuzuje pro každý Dům přírody všechny kroky – od původní myšlenky až ke dni uvedení do provozu.

Jsou už po okrajích Brd vybudovaná odstavná parkoviště?

Vojenské lesy a statky budou odstavná parkoviště postupně zpřístupňovat, ale pro ta největší, která budou mít i nějaké zázemí, je nutno zpracovat projektovou dokumentaci a získat stavební povolení.

Omezí existence CHKO těžbu dřeva v Brdech, na což si stěžují návštěvníci brdských lesů už delší dobu?

Problém není ani tak v tom, kolik dřeva se v CHKO vytěží, jako v tom, na kterých konkrétních místech k těžbě dochází a jaký je k tomu použit způsob. Pokud se dobře podíváme na lesní porosty v Brdech, tak je třeba si uvědomit, že převažují smrkové porosty a naopak chybí větší zastoupení dřevin jako je jedle, buk, ale i dub. Pro zlepšení kvality lesa jako celku je nutné provádět postupnou obnovu lesa, která se bez těžby neobejde. Rovněž naší snahou bude, aby v lesích byl více kladen důraz na další funkce lesa, než jen produkce dřeva. V Brdech se jedná o mimořádně citlivou záležitost vodního režimu, kde právě dobrý stav lesa může být jedním z nejlepších opatření jak při ochraně před povodněmi, tak i v období delších časových úseků s nedostatkem srážek.

Uvažuje se tedy při obnově lesa s vyšším zastoupením listnáčů a také melioračních dřevin?

Tak jak jsem již v předchozí odpovědi zmínil, Správa CHKO Brdy bude vždy uplatňovat požadavky na zlepšení stavu lesa. Vyšší zastoupení listnáčů je jedním ze základních předpokladů.

Jakým způsobem bude udržováno bezlesí na cílových plochách? V této souvislosti se hovořilo o možnosti pást krávy na Padrti, aby nezarostla. Je AOPK pro podobný způsob údržby bezlesí? Poslední dobou je moderní na podobná místa reintrodukovat velká zvířata, u nás dávno vyhynulá…

Péče o bezlesí je pro Brdy kardinální ochranářskou otázkou. My máme k dispozici celé spektrum činností, které by měli nebo mohli probíhat ve prospěch udržení bezlesých enkláv. V roce 2015 jsme zpracovali návrh postupu pro jednotlivé lokality, kdy pro každou je navržen konkrétní postup obsahující výčet možných opatření. Všechna opatření pro údržbu bezlesí jsou ve své podstatě zásahy, které narušují postup sukcese – tedy vývoje společenstva k rovnovážnému stavu – v našich středoevropských poměrech tedy k lesnímu ekosystému. Proto máme připravenu celou škálu takových opatření – jedná se o vyřezávání dřevin, pastvu ovcí a koz nebo dobytka, ale například i řízené požáry nebo pojezdy technikou k narušování vegetačního povrchu. Z pohledu veřejnosti to může vypadat jako nesmyslné – chránit přírodu tím, že ji částečně ničím, ale je třeba si uvědomit, že svojí pestrost může příroda uplatnit jen díky tomu, že k občasnému narušení dojde a v přírodě jevy jako požár nebo povodeň vznikaly vždy přirozeně a daly tak prostor pro druhy, které v lese v konkurenci ostatních neobstojí.

Jak bude fungovat myslivost? Kdo bude stanovovat plány lovu a chovu zvěře?

Na myslivost je třeba pohlížet jako na další hospodářskou činnost. Správa CHKO může ovlivňovat myslivost pokud při ní dochází k poškozování přírody, nebo takové poškození hrozí. Pokud něco takového nastane, pak je důvod pro to, aby Správa CHKO Brdy ve spolupráci s orgánem státní správy myslivosti směřovala svoje požadavky na uživatele honiteb.

Víme, v jak žalostném stavu jsou silnice, které patřily armádě. Uvažuje se o jejich opravě?

Na území zrušeného vojenského újezdu zůstávají všechny komunikace v kategorii účelových komunikací a bude je spravovat podnik Vojenské lesy a statky. Předpokládá se, že pro tyto účely budou komunikace rovněž udržovány a opravovány. S využitím komunikací jako silnic pro veřejnou dopravu se dosud nepočítá. Území CHKO Brdy je cenné především také tím, že zde neexistují ve větší ploše prvky klasické urbanizované krajiny a proto bude snaha tento stav udržet co nejvíce, tak aby CHKO nabídla lidem místo, kam si lidé můžou od civilizace jít na chvíli odpočinout.

Autor: Karel Hutr

4.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 20 000 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách Prodejci/ administrativa. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: prodejci/ administrativa, Náplní pracovní pozice je prodej dřevomateriálu ve firemní prodejně, zpracovávání nabídek/poptávek, nákupy zboží, jednání s dodavateli, skladové hospodářství, administrativní odpisy materiálu, atd., Požadujeme: Odolnost vůči stresu, pečlivost, osobní zodpovědnost., Nástup možný ihned. Mzda: 20 000,- Kč, Kontakt: Nováková Kateřina, e-mail: novakova@biossro.cz, Místo výkonu práce:BIOS s.r.o., U Pivovaru č.p. 1898, Dobříš. Pracoviště: Bios s.r.o., U Pivovaru, č.p. 1898, 263 01 Dobříš. Informace: Kateřina Nováková, .

Gastronomie - Gastronomie Cukrář, moučníkář 89 Kč

Cukráři (kromě šéfcukrářů) Cukrář/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 89.2 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: cukrář/ka, Jedná se o výrobu zákusků a dortů.Ranní směna., Zkrácený pracovní úvazek cca30 hod., nebo dle domluvy., Požadavky:, vyučení není podmínkou, praxe a zkušenost v tomto oboru výhodou, Nástup od září 2018. Mzda: 89,20/hod., Kontakt: p.Vaněrková, tel.: 724 308 880, 318 632 588, od 8:00 do 13:00 hod.e-mail: pekarnauran@gmail.com, Místo výkonu práce:Roman Vaněrka, Pekárna a cukrárna Uran, Plzeňská 74, Příbram 1. Pracoviště: Pekárna a cukrárna uran, Plzeňská, č.p. 74, 261 01 Příbram 1. Informace: Vaněrková, +420 724 308 880,318 632 588.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 000 Kč

Přepážkoví pracovníci na poštách Pracovníci přepážky. Požadované vzdělání: úsv. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20600 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: pracovníci přepážky, Jak bude vypadat váš pracovní den:, - ráno si v týmu řekneme tipy pro dnešní den, - naladíte se do dobré nálady a s úsměvem otevřete přepážku, - budete pomáhat lidem odeslat poštu, vyplácet poukázky a důchody, vydávat balíčky, - během dne zároveň prodáváte poštovní ceniny a další služby, - nabízíte zákazníkům služby našich partnerů, které jim mohou usnadnit život , - jste k dispozici pro radu či informaci, Hodíte se k nám, protože:, - baví Vás kontakt s lidmi, - v práci máte rád/a pořádek, - jste týmový hráč a rád/a se učíte, - práce s počítačem pro Vás není problém, - máte středoškolské vzdělání s maturitou, Proč pracovat právě u nás?, - naučíme Vás vše, co budete k práci u nás potřebovat, - za odvedenou práci Vás odměníme motivující mzdou, - volno si užijete o 5týdenní dovolené, Máme pro Vás i další benefity (stravenky v hodnotě 70 Kč, ubytování ve firemních rekreačních zařízeních, příspěvky na dovolenou a dětské tábory, volno pro rodiče, aj.)., Uzavřeme s Vámi pracovní smlouvu na dobu určitou 1 rok a pokud se Vám bude u nás líbit, prodloužíme na dobu neurčitou. Lze i na zkrácený úvazek., Nástup: od 1.8.2018 na dobu určitou (smlouva na 1 rok). Mzda: 18 000,- až 20 600,- Kč, Kontakt: Procházková Romana Ing., tel.: 954 401 416, e-mail: prochazkova.romana@cpost.cz, Místo výkonu práce: ČESKÁ POŠTA, státní podnik- Nový Knín, náměstí Jiřího z Poděbrad č.p. 2, 262 03 Nový Knín. Pracoviště: Česká pošta, státní podnik- nový knín, náměstí Jiřího z Poděbrad, č.p. 2, 262 03 Nový Knín. Informace: Romana Procházková, +420 954 401 416.

Výroba - Výroba Kvalitáři a testovači výrobků 19 000 Kč

Kvalitáři a testovači výrobků, laboranti (kromě potravin a nápojů) Laborant/ka. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: laborant/ka, Požadujeme: SŠ vzdělání chemického směru, znalost analytické a anorganické chemie a běžně používaných spektrálních metod. Základní znalost práce na PC, pečlivost, komunikativnost, manuální zručnost, ochotu dále se vzdělávat., Nabízíme: zázemí stabilní společnosti s dlouhodobou působností v dané oblasti, práci na hlavní pracovní poměr, možnost dalšího vzdělávání, pracovní oděv jeho praní a údržba, příspěvek na životní a penzijní pojištění, dotované závodní stravování 25,- Kč za oběd, příspěvek na kulturní a sportovní aktivity, 5 týdnů dovolené, náborový příspěvek ve výši 20 000,- Kč., Nástup možný ihned na dobu určitou. Mzda: 19 000,- Kč, Kontakt: Kadlecová Blanka, tel.: 318 470 246, 601 090 968, e-mail: kadlecova@kovopb.cz, Místo výkonu práce: Kovohutě Příbram nástupnická, a.s., Kovohutě č.p. 530, Příbram VI-Březové Hory. Pracoviště: Kovohutě příbram nástupnická, a.s., Kovohutě, č.p. 530, 261 01 Příbram 1. Informace: Blanka Kadlecová, +420 318 470 246,601 090 968.


Celníci a inspektoři odhalili nelegální obchod s tygry
14

Šílené podmínky. Berousek prodával tygry Vietnamcům kvůli čínské medicíně

Přes suché a horké počasí letošního roku někteří nezodpovědní lidé hazardují a rozdělávají oheň v lese. Rozdělání ohně je porušením zákona o lesích a za daný přestupek je stanovena pokuta do výše patnácti tisíc korun.
5

Policisté řešili rozdělávání ohně a stanování v CHKO

Větší hrozba, než nehody: to, co nosí lidé v hlavě

Střední Čechy – Očkování proti pneumokoku. Jedna z prvních otázek, s níž se setkává každý, kdo řeší přijetí někoho ze svých blízkých do domova seniorů či obdobného zařízení. Pro leckoho je to překvapení. O invazivním pneumokoku se moc neví.

Tygři na porážku: Padla tři obvinění

Člen slavného cirkusového rodu Ludvík Berousek čelí podezření, že prodával tygry do vietnamských restaurací. Policisté a celníci v pondělí provedli razii v Berouskově zooparku v Bášti u Prahy a také v tržnici SAPA v Praze-Libuši.

Dům psího utrpení a dvoujazyčná likvidace gigantického burgeru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 17. července 2018.

Hrozit ze vsi na Příbramsku bombami v Praze nebyl dobrý nápad

Střední Čechy – Pobavit se ohlášením jedné nálože podezřelému nestačilo – zavolal proto anonymně na městskou policii s upozorněním, že na Václaváku – tedy na Václavském náměstí v centru Prahy – jsou uloženy bomby čtyři. Udělal to jen tak – rozhodně ne proto, aby někde za bukem sledoval cvrkot, který jeho telefonát vyvolá (což u podobných skutků rozhodně nebývá ojedinělou pohnutkou).

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT