VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obezitu nevyřeší rychlé diety, ale tělesný trénink

Příbram /LÉKAŘ RADÍ/ – Obezita se epidemicky šíří ve vyspělých státech světa. Vzhledem ke zdravotním rizikům, která jsou s ní spojena, se stává z osobního problému jednotlivce závažný medicínský, a svým rozsahem i celospolečenský a ekonomický problém.

8.2.2014
SDÍLEJ:

Internistka Věra Staňková.Foto: archiv nemocnice

Na otázky ohledně vzniku, příčin a rizik odpovídá Věra Staňková, lékařka oddělení interních oborů Oblastní nemocnice Příbram.

Co je to obezita a jak můžeme poznat, že se nás týká?
Obezita patří mezi tzv. civilizační nemoci a je nejčastějším metabolickým onemocněním dnešní doby. Je charakterizována pozitivní energetickou bilancí, tedy vyšším příjmem energie než jejím výdejem. Obezita patří spolu s kouřením a alkoholismem mezi tři hlavní ovlivnitelné faktory nemocnosti a úmrtnosti. Ke zhodnocení váhy a tedy i obezity se nejčastěji používá index BMI (body mass index). Dalším vhodným hodnocením nadváhy je index WHR (waist to hip ratio – poměr obvodu pasu a boků). U žen by toto číslo nemělo přesáhnout 0,8, u mužů 1,0.

Jaké jsou nejčastější příčiny vzniku obezity?
Příčiny obezity dělíme na primární a sekundární. Mezi prvotní, ovlivnitelné, příčiny, řadíme hlavně přejídání, nadměrný přísun tuků a příjem vysoce kalorického jídla s malou sytící schopností, zejména fastfoodová jídla, dále jednostranné stravování a špatné stravovací návyky, nejčastěji nepravidelná strava a jedno hlavní jídlo ve večerních hodinách. Výsledkem je nadbytek tuku v těle a paradoxně nedostatek ostatních životně důležitých složek potravy. Velmi důležitým a ovlivnitelným faktorem obezity je nedostatek fyzické aktivity, daný sedavým zaměstnání či nedostatkem fyzické aktivity a sportu ve volném čase.
Dále sem můžeme řadit vliv psychických faktorů, jako chronický stres a nedostatek spánku. Sekundární faktory vzniku obezity příliš ovlivnit nemůžeme, je to podíl endokrinních chorob, onemocnění mozku a obezita vyvolaná jako vedlejší účinek některých léků.

Jaký vliv má obezita na zdraví člověka?
Obezita je spojena s řadou komplikací a přidružených onemocnění. Dělíme je na mechanické a metabolické. Mechanické jsou dány vyšší tělesnou hmotností, zadýchávání, vyšší zátěží kloubů, které tak dříve podléhají degenerativním změnám ve smyslu artrosy, bolesti zad, ploché nohy, častější výskyt kýl a úrazů. Potíže dýchacího systému – časté chrápání a apnoické pauzy vedoucí k chronickému nevyspání a únavě. Výskyt ekzémů a strií díky kožním záhybům a vyšší potivosti. Metabolické komplikace obezity jsou dány hlavně vyšší koncentrací tuků kolujících v krvi a jejich ukládáním do cév a orgánů, které nazýváme aterosklerosou. Aterosklerosa je komplexní onemocnění vedoucí k takovým komplikacím jako infarkt myokardu, vysoký krevní tlaku, porucha metabolismu glukosy, a tedy vzniku cukrovky, ztukovatění jater, postižení slinivky a onemocnění žlučníku a žlučových cest. Obezita se řadí i mezi rizikové faktory vzniku nádorů. Kromě zdravotních rizik má obezita také významný vliv psychosociální. Obézní lidé jsou často společensky diskriminováni, což vede k úzkosti, depresi a dalším poruchám příjmu potravy.

Pokud se rozhodneme, že s naší nepřiměřenou váhou chceme něco udělat, na koho se obrátit?
Nejdůležitější je vlastní rozhodnutí začít něco se svou váhou dělat. Čím dříve, tím lépe. Pokud se rozhodneme zredukovat svou váhu, je dobré své rozhodnutí zkonzultovat se svým praktickým lékařem, který nám doporučí specializované středisko obezitologie.

Jak probíhá následně snižování hmotnosti?
Důležité je také stanovení si splnitelného cíle a vyvarovat se střídavého úbytku a nárůstu hmotnosti. Nemocní s kolísavou tělesnou hmotností jsou z hlediska onemocnění srdce a cév rizikovější než osoby s konstantní váhou. Základem je změna stravovacích návyků a spojení diety se sportem. Vybírat hlavně potraviny bohaté na vlákninu, ovoce a zeleninu, celozrnné pečivo, denně jíst tři hlavní jídla, dostatečně pít (okolo 1,5 litru denně), omezit slazené a sycené nápoje. Nedoporučuje se přísný zákaz některých jídel a hladovění, které často vedou k poruše diety ve smyslu nárazového přejídání a nekontrolovaného mlsání. Doporučila bych vyhnout se nejrůznějším inzerátům a rychlým dietám, kterých je plný internet. Velmi často jsou jednostranné a nevyvážené, vedou sice k poklesu hmotnosti, ale po jejich skončení se kila naberou zpět, mnohdy i s několika navíc oproti původní váze. Nejlepších úspěchů je možno dosáhnout kombinací úpravy stravovacích návyků, psychoterapie a tělesného tréninku.

Jak je to s chirurgickým řešením obezity a kdy se k němu přistupuje?
Chirurgické řešení obezity spočívá v bandáži žaludku, kdy se přiškrtí gumovým kroužkem horní část žaludku. Vznikne tak vak, který se při jídle naplní a vede k pocitu sytosti již po malém množství jídla. K tomuto zákroku se ovšem přistupuje až po vyčerpání a selhání všech konzervativních postupů, u BMI ? 40 a u významných poruch metabolismu.

Může si každý z nás sám zjistit jak na tom s obezitou je?
Ano. Nejpoužívanější metodou zjištění a klasifikace obezity je index BMI. Vypočítá se jako hmotnost (kg)/ výška (m2). Normální váha má BMI 18,9 – 24,9. BMI ? 18,9 je podváha, BMI 25 – 29,9 označujeme nadváha, BMI ? 30 je obezita.

Dagmar Čerňanská

Autor: Redakce

8.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 21 000 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení (kromě zařízení v dopravních prostředcích) Specialisté oprav a seřizování elektronických přístrojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: specialisté oprav a seřizování elektronických přístrojů, Vaším úkolem bude:, - opravy a elektro údržba výrobních technologií, navrhování úprav ve spolupráci s odbornými útvary, - řešení technických a technologických problémů spojených s výrobními technologiemi , - uvádění nových zařízení do provozu , - zajišťování náhradních dílů, komunikace s externími dodavateli, - tvorba elektro schémat, - programování robotů, POŽADUJEME:, - vzdělání stupeň / obor: SOU/SŠ elektro , - praxe obor / počet let: vhodné i pro absolventy, - jazyky / stupeň znalosti: AJ/NJ základní znalost, - IT - uživatelská znalost , - osobnostní charakteristiky: samostatnost, technické myšlení, ochota učit se novým věcem , Nabízíme: jistotu a zázemí prosperující a stabilní rodinné společnosti, přístup k moderním technologiím využitých leadey v automotive, atraktivní finanční ohodnocení, měsíční bonusy, roční prémie, 5 týdnů dovolené a mnoho dalších benefitů, menu za 21,-- Kč, aktivní podporu work life balance, individuální rozvojová školení a jazykové programy, Nástup: od 1.8.2018 na dobu neurčitou. Mzda: 21 000,- až 27 000,- Kč, Kontakt: Voříšková Martina, tel.: 702 018 025, 318 493 363 - 8:00 - 12:00 hod., 13:00 - 16:00 hod., e-mail: m.voriskova@kostal.com, Místo výkonu práce: Kostal Kontakt Systeme GmbH - organizační složka, Čenkov č.p. 8, 262 23 Jince. Pracoviště: Kostal kontakt systeme gmbh - organizační složka, 262 23 Jince. Informace: Martina Voříšková, +420 702 018 025,318 493 363.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 500 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Pomocná síla na pekárně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: pomocná síla na pekárně, OC, Jedná se o krátkodobé zaměstnání., Nástup: od 1.9.2018 do 30.11.2018. Mzda: 13 500,- Kč, Kontakt: Kortánová Stanislava, Konopásková Lenka, e-mail: konopaskova@pekarna-stana.cz, Místo výkonu práce: PECU Stáňa s.r.o. provozovna Malá Hraštice, Malá Hraštice č.p. 122, 262 03 Nový Knín. Pracoviště: Pecu stáňa s.r.o. provozovna malá hraštice, 262 03 Nový Knín. Informace: Stanislava Kortánová, +420 318 581 639.

Obchod - Obchod Nákupčí 28 000 Kč

Nákupčí Techničtí nákupčí. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: techničtí nákupčí, Vaší náplní práce bude:, - Technický nákup strojních součástí a kooperací, - Vytváření a realizace objednávek v interním systému, - Nákup materiálu, zboží a zařízení u klíčových dodavatelů, - Jednání s tuzemskými i zahraničními dodavateli, - Dohled nad svěřeným úsekem nakupovaných komodit, Požadujeme od Vás:, - SŠ, SPŠ technického směru, - Praxi v oblasti nákupu/nakupování, - Zkušenosti ve výrobní strojírenské společnosti výhodou, - Znalost AJ na středně pokročilé úrovni, - Znalost práce s PC (MS Office), - Orientace ve výkresové dokumentaci, komunikativnost, - Vyjednávací schopnosti, samostatnost, zodpovědnost, Co Vám naše společnost nabízí?, - Komunikativní a přátelský kolektiv, - Pružnou pracovní dobu, - Týden dovolené navíc, - Věrnostní finanční odměny a zajímavé mzdové ohodnocení, - Dostupnost MHD, hlídané parkoviště v areálu společnosti, - Výhodný mobilní tarif nejen pro Vás, ale také pro vaše rodinné příslušníky, - Finanční příspěvky na penzijní/životní připojištění, sportovní či kulturní aktivity, firemní akce, večírky a další zajímavé benefity, V případě zájmu o volnou pracovní pozici nám zašlete Váš strukturovaný životopis. Pečlivě čteme každý zaslaný životopis a všem odpovídáme. , Zasláním životopisu souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů pro účel výběrového řízení na pracovní pozici, o kterou se ucházíte a pouze po dobu trvání výběrového řízení., Zaměstnanecké výhody: týden dovolené navíc, příspěvek na stravování, sportovní či kulturní aktivity a další benefity, Nástup možný ihned. Mzda: od 28 000,- Kč, Kontakt: Michaela Karlová Bc., tel.: 318 479 212 (9:00 - 15:00 hod.), e-mail: prace@wheelabratorgroup.com, Místo výkonu práce: Wheelabrator Czech s.r.o., Za Balonkou č.p. 269, Příbram I, 261 01 Příbram 1. Pracoviště: Wheelabrator czech s.r.o., Za Balonkou, č.p. 269, 261 01 Příbram 1. Informace: Karlová Michaela, +420 318 479 212.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 500 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Pomocní dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Pozice: pomocní dělníci ve výrobě, OC, Jedná se o krátkodobé zaměstnání., Nástup: od 30.9.2018 do 28.12.2018. Mzda: 12 500,- Kč, Kontakt: Koval Oleksij, tel.: 776 383 333 - po - čt 9:00 - 11:00 hod., Místo výkonu práce: TORINA CZ, s.r.o.pracoviště Zalánská, KovoSýkora s.r.o., Zalánská č.p. 95, 262 42 Rožmitál pod Třemšínem. Pracoviště: Torina cz, s.r.o.pracoviště zalánská, Zalánská, č.p. 95, 262 42 Rožmitál pod Třemšínem. Informace: Oleksij Koval, +420 776 383 333.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opilý řidič srazil cyklistu, za volantem ho vystřídala manželka. Také pila

Celníci a inspektoři odhalili nelegální obchod s tygry
14

Šílené podmínky. Berousek prodával tygry Vietnamcům kvůli čínské medicíně

Policisté řešili rozdělávání ohně a stanování v CHKO

CHKO Brdy - Přes suché a horké počasí letošního roku někteří nezodpovědní lidé hazardují a rozdělávají oheň v lese. Rozdělání ohně je porušením zákona o lesích a za daný přestupek je stanovena pokuta do výše patnácti tisíc korun.

Větší hrozba, než nehody: to, co nosí lidé v hlavě

Střední Čechy – Očkování proti pneumokoku. Jedna z prvních otázek, s níž se setkává každý, kdo řeší přijetí někoho ze svých blízkých do domova seniorů či obdobného zařízení. Pro leckoho je to překvapení. O invazivním pneumokoku se moc neví.

Tygři na porážku: Padla tři obvinění

Člen slavného cirkusového rodu Ludvík Berousek čelí podezření, že prodával tygry do vietnamských restaurací. Policisté a celníci v pondělí provedli razii v Berouskově zooparku v Bášti u Prahy a také v tržnici SAPA v Praze-Libuši.

Dům psího utrpení a dvoujazyčná likvidace gigantického burgeru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 17. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT