Chovatelka Alena, která se před dvěma lety potýkala s onemocněním dělohy feny Axinky, ví své. Vleklý zánět pohlavního ústrojí totiž s největší pravděpodobností zapříčinil pobyt jejího mazlíčka na mrazu.
„Jezevčice měla po dvouhodinové procházce tak promrzlé břicho, že jsem to ještě neviděla. Do večera jen ležela. Další dny se objevily výtoky, až jsme museli vyhledat našeho známého doktora v Praze. Naštěstí se z toho po několika týdnech dostala, ale bez oblečku bych ji dnes už v zimě nikdy ven nevzala. Jsem poučená,“ řekla Alena Richtrová.
Veterináři doporučují chránit navíc zvíře před virózou a onemocněním vitamíny stejně, jako je tomu u lidí.
„Existují psí vitamíny, které by zvíře mělo v tomto období denně dostávat. Na škodu není ani ovoce a zelenina. Pes by měl také v těchto zimních měsících jíst kvalitnější granule,“ řekl veterinář Ludvík Ransdorf.
Vitamíny pro psy si můžete zakoupit přímo na veterině nebo ve zverimexu. „U nás jsou běžně k dostání vita–bonbony,“ řekla prodavačka místního obchodu pro zvířata.
Chovatelé psů by si také měli dávat pozor na omrzliny a virózy, které mohou v těchto mrazech nastat.
„Je potřeba, aby pes nepobýval dlouho venku. V tomto případě může dojít k prochladnutí, omrzlinám v obličejové části, kašli a problémům s dýchacími cestami. Obtíže mohou nastat také s tlapkami, protože se hodně solí. Je potřeba zakoupit speciální krém a polštářky tlapek promazávat,“ dodal Ransdorf.
Na ukazateli u čerpací stanice na Brodské v Příbrami bylo včera dopoledne minus devět stupňů. Po pejskařích jako by se v Příbrami slehla zem. V Křižáku v Příbrami se nám ale podařilo najít důchodkyni se sedmiletým jezevčíkem Benem. „Jindy se nás tu sejde spousta, ale v těch mrazech se nikomu nechce na dlouho ven. Beník bývá často nemocný, měl i angínu, tak jsem mu asi za čtyři stovky pořídila svetr. Nechci, aby byl nemocný,“ řekla starostlivě Marie Švitkovová z Příbrami.
Ve velkých mrazech by se podle veterinářů neměla zanedbávat ani srst. K dostání jsou nejen šampony, ale především balzámy, které chrání srst proti zimě a sněhu. Veterinární stanice v posledních dnech ale nezaznamenávají žádné kritické stavy. „Jedná se spíše o klasické virózy a kašel,“ uvedl Ransdorf. Podle něj není na škodu vzít psa častěji na rekreační vycházku. Ten se při procházce nejen otuží, ale především se mu prokrví organismus.
„Majitelé malých psích plemen by mu měli pořídit obleček, který dnes koupí v každém zverimexu a jiných specializovaných prodejnách. Oblečení zabrání prochladnutí a je menší pravděpodobnost, že pes nastydne. U velkých plemen, která jsou i v jiných obdobích roku venku, je nastydnutí spíše vzácností, jelikož jsou otužilejší,“ uvedl zvěrolékař. Pracovnice obchodu pro zvířata uvedla, že o psí svršky je nyní nebývalý zájem. „Zákazníci hodně nakupují oblečky. Samozřejmě výše ceny se odvíjí od značky výrobku,“ řekla zaměstnankyně prodejny.

ANETA KOCHOVÁ, MARKÉTA JANKOVSKÁ