Například na příbramském autobusovém nádraží jako na jednom z mála míst v regionu od letošního dubna funguje šestnáct nových uzamykatelných boxů na kola. Ty, jako jedno z mála úložišť, mohou cyklistům nabídnout bezpečnou úschovu jejich jízdního kola. Osm jich je pod vlakovým a osm pod autobusovým nádražím. Do každého se vejdou až dvě jízdní kola pro dospělého. Boxy ochrání kola nejen před zloději, ale i před nepřízní počasí a hodí se také pro uložení kočárků, koloběžek nebo in-line bruslí. Po uložení kol už nic nebrání výzkumné výpravě po městě, prohlídce památek a vychutnání nabídky místních restaurací. Jak informovala tisková mluvčí města Příbrami Pavlína Svobodová, lidé si na boxy ještě úplně nezvykli: "Lidé zatím tyto cykloboxy příliš nevyužívají, ještě si na ně nezvykli, ale doufáme, že s nadcházející turistickou sezonou se to změní."

Výstavba cykloboxů je součástí projektu města Příbrami s názvem „Výstavba parkovacích systémů P+R, B+R a K+R v Příbrami“, v rámci kterého budou postavena také záchytná parkoviště - dvě na Drkolnově a jedno v ulici Čechovská, fungující v režimu P+R (park and ride), K+R (kiss and ride) a B+R (bike and ride). Na celý projekt město Příbram získalo dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu. Jejich pořízení vyšlo na 994 000 korun bez DPH.

V Dobříši jde buď kolo zamknout ve stojanu před Informačním centrem, nebo se lze domluvit v Infocentru, jak sdělila tisková mluvčí města Nikol Sevaldová:“ Před Infocentrem máme stojan na kola, nebo si je nechávají přímo v Infocentru.“

A kam se na Příbramsku vydat na vyjížďku na kole?

Vydat se mohou po Příbramsku všemi směry. Pro cyklistické výlety je jako stvořená oblast Toulavy, tak si na své přijdou milovníci lesů, údolí, rozhleden, bludných kamenů a líbezných kamenných zídek. Obdivovat všechny tyto krásy mohou v okolí Sedlčan, Petrovic a krásné Hory. Osm připravených cyklotras nabízí také okolí Monínce u Sedlec-Prčice, kde je k dispozici hled osm různě dlouhých cyklotras. Možností je také nechat se vyvézt lanovkou přímo na Monínec a užít si pěkný sjezd. K dispozici je tam také Bike park, který si mohou vychutnat jak zkušení jezdci na skocích a sjezdech po sjezdovce, tak si radosti jízdy v terénu užít i rodiny s dětmi na jednodušších tratích.

Další variantu k projížďkám nabízí nově vyznačené cyklotrasy v CHKO Brdy. Tam je třeba vybavit se alespoň lehkým občerstvením, zdejší příroda, les i bezlesí za to ale své návštěvníky odmění dechberoucími výhledy do okolního kraje (pokud vyjde počasí), hlubokými poklidnými lesy a památkami po působení armády. Nejsou tu odpadkové koše, proto je třeba všechny stopy po své přítomnosti opět odvézt sebou do civilizace, aby se čistota a kouzlo přírody zachovala i pro ostatní.

Pro cestu z Plzně do Příbrami lze využít i cyklobus, oba spoje jsou určené především pro cyklisty chystající se navštívit brdské lesy na kole.

Vydat se mohou malí i velcí sportovci i do části Brd mimo CHKO Brdy, na Hřebeny. I tady se lze kochat hlubokými lesy, náročnými kopci a pěknými sjezdy. Na cyklostezky příbramského regionu navazují další, které zavedou cyklisty do CHKO Křivoklátsko, dojet se dá také ke Karlštejnu a podél Berounky až ke Křivoklátu.