S vlastníky pozemků město začalo jednat zhruba před rokem a ještě zkraje letošního roku se zdálo, že jediné, co odkupu bránilo, byl nedostatek peněz v pozemkovém fondu. Částku ve fondu bylo možné podle příbramského starosty Jindřicha Vařeky navýšit dvěma způsoby.

„Dotovat jej z rozpočtu, což se děje. Za další prodejem nepotřebných pozemků s tím, že výnosy putují do pozemkového fondu. Bohužel nejsem schopen umravnit opozici v tom smyslu, aby si všichni zastupitelé uvědomili, že nemůžeme chtít všechno, a že je třeba se občas něčeho vzdát, abychom to, co potřebujeme více, mohli získat,“ vyjádřil se starosta letos v březnu.

S návrhem na revitalizaci sídliště postavené v půlce druhé poloviny minulého století, kde si lidé roky stěžují na hloučky opilců a pocit nebezpečí, se obyvatelé obrátili na radnici hned po posledních komunálních volbách. První etapa prací měla původně začít už v první polovině tohoto roku, ale zdržuje ji výkup několika kilometrů čtverečních, bez čehož není možné přistoupit k plánované a náročné obnově okolí zmíněného sídliště. Ale město je už v odkupu pozemků o kus dál. Přesto nejsou odkoupeny všechny.

„Nás ve své době nachytalo to, že jsme zjistili, že ne všechny pozemky patří městu. Bylo zapotřebí dát dohromady dostatečné množství peněz na odkup, projednat to s vlastníky, kteří projevují zájem o prodej a v této fázi právě jsme. Do konce roku předpokládám, že pozemky budou vykoupeny. První jednání o revitalizaci s veřejností už je za námi. Měla by následovat nějaká studie a poté by měla být další debata s obyvateli a potom už by realizaci nemělo nic bránit,“ uvedl starosta k aktuální situaci s odkupem pozemků.

Ohlasů obyvatel z Křižáku je hodně a to, na co si lidé nejvíc stěžují, je hluk. „Ta studie by měla vzít toto v potaz a zvážit, kde instalovat sezení a kde ho vynechat,“ dodal Jindřich Vařeka.