Davy lidí včetně spousty malých školáků i předškoláků s učitelkami přispěly ve středu ke slavnostnímu otevření odpočinkového areálu Hořejší Obora. Zhruba tisícovka lidí přišla už dopoledne na křest nové pěší zóny, která i s dotacemi, které město na její stavbu získalo, vyšla na přibližně sedmnáct milionů korun. Skloubení oslav otevření Hořejší Obory s tradičními středečními trhy ale přidělalo starosti řidičům, protože ti tak neměli příliš mnoho možností v centru v úřední den zaparkovat.

Dvořákovo nábřeží v Příbrami, kterým ještě před čtvrt rokem vedla jedna z rušných komunikací, se navždy stalo místem pro pěší a cyklisty. Vznikla zde klidová zóna, kterou město Příbram s velkou slávou představilo veřejnosti. Ta ji ale hojně využívala už těsně po dokončení. Jen co vylezlo slunce, lavičky kolem rybníku byly obsazené maminkami s malými dětmi. Klidné prostředí nedaleko svého bydliště využívají například i babičky při hlídání vnoučat. „Když vyzvednu vnučku ze školky, musíme vzít staré pečivo a jdeme k Oboře krmit ryby. Moc se nám tu líbí a máme o zábavu postaráno,“ chválila Jana Kuchařová.

„Dnes je tedy trochu moc horko, ale aspoň že je hezky. Popravdě mě docela překvapilo, kolik sem přišlo na to otevření lidí ve všední den dopoledne. Jinak si myslím, že to je tady docela hezké a že s pěší zónou to nebyl špatný nápad,“ komentovala středeční srocení lidí na hrázi jednoho z příbramských rybníků Anna Nečasová z Příbrami.

Přibližně polovinu návštěvníků dopolední části slavnostního otevření tvořily malé děti ze škol a školek, kterým byl věnován program až do odpoledne, kdy začal Mezinárodní hudební festival Hořejší Obora.

Středa byla pro někoho bezstarostným dnem plným zábavy, pro jiného znamenala trápení se zaparkováním. Placené parkoviště pod Uranem bylo v rámci slavnosti uzavřené a náměstí TGM obsadily pravidelné středeční trhy. „Objel jsem několikrát náměstí a nemocnici. Až napotřetí jsem měl štěstí na parkovišti u nemocnice. Většinou si nechávám auto pod Uranem, když jdu po úřadech. Od té doby, co se za něj platí, je téměř prázdné. Dneska mám ale smůlu,“ zhodnotil situaci Lumír Pešek z Příbramska.

Někteří řidiči museli v Příbrami využít i podzemní garáže. „Jezdím pokaždé zaparkovat rovnou do Skalky, vždycky tam místo najdu. Ale i tam bylo dneska skoro plno,“ řekla na ulici Slávka Petříková z Dobříše.

„Projekt pěší zóny Hořejší Obora začal v listopadu loňského roku odbahněním a rekultivací břehů rybníku, dle návrhu občanů Příbrami a ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR byl poblíž levého břehu rybníka zhotoven také ostrůvek pro zlepšení podmínek hnízdění vodního ptactva. Následovala vlastní realizace stavby s názvem Klidová zóna Horní Obora, která skončila v polovině srpna. Všechny části projektu vyšly dohromady na zhruba sedmnáct milionů korun, na část jsme získali státní dotaci z fondu životního prostředí,“ řekl starosta Příbrami Josef Řihák.

Mezi nejvýraznější změny, které Příbramáci mohou u Hořejší Obory postřehnout, patří uzavření Dvořákova nábřeží pro motoristy, rekonstrukce komunikací a veřejného osvětlení a sadové úpravy zeleně, kvůli kterým musela být dvacítka starých lip pokácena a nahrazena mladými. Novinkou je dřevěný altánek na Benešových lávkách, který přestál i zatěžkávací zkoušku v podobě přívalových dešťů.