Při pohledu na čelní stranu budovy knihovny si lidé mohou všimnout, že ji zdobí hned sedm odlišných typů oken. S postupem času jejich životnost dosloužila a nyní se přistoupilo k výměně. Aby se zachovala původní podoba historické budovy, byly na zakázku vyrobeny přesné kopie oken.

Výměna probíhá za provozu s tím, že jsou postupně uzavírány jednotlivé části knihovny tak, aby došlo k co nejmenšímu omezení návštěvníků.

„Pracuje se na výměně oken, které směřují na náměstí. Jedná se o špaletové dřevěné rámy, které věrně kopírují ty původní. Musím dodat, že řemeslníci chýnovské firmy Dřevotvar, která instalaci provádí, pracují velmi čistě, za což jsme velmi rádi,“ uvedla ředitelka knihovny Zdeňka Šmídová.

Nebezpečná a špatně těsnící

Stará okna v budově už špatně těsnila a kromě toho, že vizuálně historickou budovu v centru Příbrami hyzdila, už představovala bezpečnostní riziko.

„Nová se nám moc líbí a jsme rádi, že budou také bezpečnější. Jednou se totiž stalo, že se okno průvanem vysypalo. Naštěstí to bylo u dveří balkonu, takže střepy nedopadly na chodník, kde mohly někoho zranit. Takže jsme museli zakázat větrání na stranu, kde je náměstí,“ vysvětlila ředitelka.

Celá investice vyjde bezmála na 1,6 milionu korun. Podle slov starosty Příbrami Jana Konvalinky by měla být kompletní výměna hotová do 10. března.

Série úprav

Budova Knihovny Jana Drdy prošla zásadní rekonstrukcí před čtyřmi lety, kdy byla přestavěna a rozšířena půjčovna pro dospělé. Z malé místnosti se spojením několika skladů a kanceláří stala prostorná a prosvětlená studovna, kde si čtenáři mohou číst v pohodlných pohovkách.

Radnice také investovala do sociálního zařízení a do budovy byl vestavěn potřebný výtah. Ten nyní slouží především pohybově hendikepovaným čtenářům a návštěvníkům kulturních akcí, které se v knihovně pořádají.

Další úpravy následovaly po přestěhování informačního centra a z uvolněných prostor je nyní oddělení zpracování knih. Zatím posledního vylepšení se budova dočkala loni na podzim zřízením prostoru pro mladé se zvučným názvem Doupě, kde mohou především teenageři trávit volný čas.