„Letos oproti minulým ročníkům přijelo o něco méně účastníků, ale i tak se nakonec podařilo vytvořit sedm krásných dřevěných soch,“ říká petrovický starosta Petr Štěpánek. Řezbáři na nich pracovali celkem tři dny v parku u náměstí v centru obce. Podle starosty si už místní na hluk motorových pil po dobu akce zvykli a naopak se i chodí podívat, jak jde řezbářům práce od ruky.

Stalo už se také tradicí, že o umístění dřevěných plastik rozhodnou sami obyvatelé obce. Návrhy na umístění papouška, ruky, houslového klíče, okouna, lesní nymfy, ale také dřevěné lavičky či Petrovické venuše si mohou připravit do prvního zasedání obecního zastupitelstva po letních prázdninách. „Sejdeme se před samotným zasedáním na parkovišti před Obecním domem a rozhodneme, kam sochy dáme, některé z nich nahradí ty z prvních ročníků, protože už pomalu dosluhují,“ říká Štěpánek.

Navíc sochy, kterých za dobu trvání Petrovického řezbování vzniklo už skoro 70, zdobí nejen Petrovice a okolí, ale už expandují do okolí. „Jsou také v obcích, které nám poskytly dřevo na některý z ročníků, takže je najdete třeba také v Krásné Hoře nebo v Kamýku nad Vltavou,“ dodává starosta Petrovic, jenž se sám posledních ročníků také aktivně účastní.

Na závěr se jako vždy konala vernisáž hotových plastik. Její součástí byla i rychlořezba v podání řezbáře z Březnice Jiřího Nekoly. Ten za zhruba čtvrt hodiny z připraveného kmene vyřezal plastiku starce. Její následná dražba vynesla částku 2800 korun, kterou pořadatelé přidali k výtěžku charitativního nohejbalového turnaje pro onkologicky nemocné děti v sousední osadě Skoupý. Hrdým majitelem této řezby se stal Jakub z Petrovic.