„Prodej bude trvat jen čtrnáct dní do 15. prosince,“ uvedl jednatel společnosti František Chytka. I když museli oproti loňsku zdražit, ceny jsou stále příznivé, začínají na 250 korunách za kus.

Ilustrační fotografie.
Příbramští mají důvod k radosti. Teplo nezdraží ani v příštím roce

„Troufnu si říct, že jsme v okolí nejlevnější. Zákazníci u nás za smrk zaplatí 250 korun, borovice lesní vyjde na 300 korun. Borovice černá a smrk stříbrný ještě o stovku navíc. Jedle je pak za pět set. Oproti loňským cenám jsme bohužel museli zdražit průměrně asi o padesát korun, mimo smrku, který byl loni za sto padesát. Což byla vyloženě dumpingová cena,“ říká jednatel.

Většina stromů je z prořezávky

V Městských lesích Příbram drží co nejnižší ceny, aby si lidé raději přišli stromek koupit a nekradli v lese. . „Máme i jiné aktivity, které nás živí. Čili tyto ceny naše náklady úplně nepokryjí, ale jsme radši, když lidé přijedou k nám než do lesa. Většina stromů je z lesní prořezávky, borovice a jedle zase z plantáží. Stromy jsou uříznuté buď tento nebo minulý týden, takže jsou relativně čerstvé,“ prozradil jednatel.

Do Podlesí si například pro borovici přijel primář oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie příbramské nemocnice Petr Ježek.

Smrk si pro změnu odnesla učitelka ze Základní školy Jiráskovy sady Příbram Veronika Šnajdrová.

„Smrček jsem si vybrala, protože mám melancholickou vzpomínku z dětství. Můj strejda byl hajný a vždy jsme od něj na Vánoce dostali smrk. A když přišla doba nákupních center, tak se najednou dala koupit jen jedle. Protože jsme borovici nechtěli, tak již dlouhá léta máme pouze jedli, která ale tolik nevoní. Kdežto smrk ano. A jakmile jsem na facebooku viděla, že mají v nabídce smrk, vyrazila jsem sem. Opět nám budou Vánoce hezky vonět,“ uvedla.