Nový pavilon se stane odloučeným pracovištěm současného domova seniorů, jenž patří městu. Navýšení kapacity bylo podle starosty Příbrami Jana Konvalinky nezbytné.

„Hlavním důvodem realizace projektu je nedostatečná kapacita, kdy město má pouze jedno takovéto zařízení s kapacitou 58 lůžek. Přestavbou pavilonu bývalé školní jídelny, který byl léta nevyužívaný, získáme prostor, ve kterém bude 20 lůžek převážně pro ležící klienty. Uvažujeme i o jednom až dvou lůžkách odlehčovací služby,“ upřesnil starosta.

Stavební práce se přesunuly převážně dovnitř objektu. Hotovo by mělo být po zimě. V létě už by se měl spustit provoz. „Objekt byl zvednut o jedno podlaží, jsou osazena okna a pracuje se na vnitřních prostorech. Dokončeno bude na jaře, poté bude objekt vybaven a první klienti by se mohli stěhovat někdy v průběhu léta,“ přiblížil stav projektu Konvalinka.

V současnosti ve městě evidují přes dvě stovky žádostí o ubytování. Po dokončení tak Příbram bude moct službu poskytnout více lidem. „Díky tomuto projektu se nám podaří uspokojit více zájemců. Aktuálně máme v pořadníku kolem 240 uchazečů, včetně žádostí podaných předčasně,“ doplnila mluvčí radnice Eva Švehlová.

Protože se domov buduje v areálu bývalé školy, v lokalitě nebudou klienti domova sami. „V prostoru bývalé 8. základní školy došlo již v minulosti k zásadním změnám. Jeden z pavilonů byl přestaven na Komunitní dům seniorů KoDuS, kde se nachází celkem 23 bytů. Další pavilon využívá pro svou činnost Senior Point a třetí část byla upraven pro potřeby mateřské školy. V areálu je také stále funkční tělocvična a v bývalých dílnách našla útočiště nezisková organizace Magdalena, která působí v oblasti prevence a léčby různých typů závislostí,“ upřesnil starosta.

V místě vznikne nové parkoviště a vrátí se tam i socha, která stála v prostoru před bývalou školou. Tu město nechalo dočasně odstranit a nyní prochází restaurováním. Po dokončení stavby se vrátí do upraveného prostranství. Cena stavby vyjde na necelých 36 milionů korun a celý projekt je financován z rozpočtu města.

Příbram zároveň usiluje o zařazení nového domova do krajské sítě poskytovatelů sociálních služeb. „K tomuto kroku se Středočeský kraj staví prozatím vlažně,“ uzavřel starosta.