Udělení se chopil armádní generál Aleš Opata, který minci předal celkem šesti vojákům a jedné vojačce. „Díky vašemu rychlému a pohotovému jednáním jste se jednoznačně zasloužili o záchranu lidských životů. Jsem na vás pyšný a patří vám velké díky,“ pronesl mimo jiné k vojákům generál.

Mezi oceněnými byli členové 13. dělostřeleckého pluku Jince četař Michal Drtil a desátník Miroslav Ritter. Díky nim se chladné únorové počasí nestalo osudným staršímu muži, který zkolaboval, když venčil svého psa. Vojáci si jeho bezvládného těla všimli, jak leží na poli mezi obcemi Hluboš a Bratkovice. Ihned mu poskytli první pomoc, provedli masáž srdce a podařilo se jim obnovit životní jeho funkce. Do příjezdu záchranné služby mu poskytli tepelný komfort a předali ho záchranářům ve stabilizovaném stavu.

Doprovodný program.
PODÍVEJTE SE: Armádní záložníci poměřili síly při mezinárodní střelecké soutěži

Mezi dalšími oceněnými byli příslušníci ze 42. mechanizovaného praporu desátník Jan Fux a četaři Pavel Beňa, František Petr a Radomír Němec, kteří zachránili lidi z hořící městské ubytovny v obci Tábor – Klokoty. Dramatické okamžiky se odehrály v brzkých ranních hodinách, když hořící objekt ve svých útrobách uvěznil nic netušící spící obyvatele. Hustý dým a šlehající plameny nenechaly klidnými projíždějící vojáky.

Přivolali policii a hasiče a šli upozornit obyvatele domu. Do budovy museli vniknout otevřeným oknem, protože dveře byly zamčené a nikdo neotvíral.

„Děti jsme vytahovali oknem. Navíc lidé, co bydleli nahoře, vůbec nevěděli, že hoří a museli jsme je budit. Také jsme museli vykopnout všechny dveře v prvním patře,“ upřesnil Jan Fux.

Záchrana před ohněm

Společně s policisty evakuovali všechny ubytované osoby, a sice dvacet dospělých a tři děti. Bez jejich pomoci by někteří pravděpodobně uhořeli anebo se udusili zplodinami, protože do některých bytů museli vniknout násilím a obyvatele vzbudit.

Další oceněnou byla nadpraporčice Petra Strejčková za Sekce rozvoje sil ministerstva obrany. Byla svědkyní nehody, kdy tramvaj srazila neopatrnou chodkyni. Vojačka spolu s příslušníkem horské služby zraněné ženě ošetřili otevřenou zlomeninu dolní končetiny a rozsáhlou tržnou ránu na temeni hlavy. Po dobu 20 minut udržovali její životní funkce do příjezdu záchranné služby. Petra využila svoje dovednosti z kurzu první pomoci v poli CLS – Combat Live Saver.