VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obyvatelé Brodu: Zatížení na další desítky let? Nepřípustné

Příbram, Brod /NÁZORY OBYVATEL/ – Pozůstatek tehdejší uranové těžby nechat raději spát. To je přání lidí, kteří roky žijí poblíž hald radioaktivního kameniva, a málo jich není, a nepřejí si jakkoli zasahovat do jejich likvidace. Sepsali petici.

4.8.2015
SDÍLEJ:

Brod leží pod haldou šachty číslo 15.Foto: Lea Enenkelová

Soukromá firma chce v následujících dvaceti letech z odvalu šachty číslo 15 odvézt a zpracovat pět milionů tun materiálu, jak již Příbramský deník informoval. Nyní se proti těžbě odvalu bouří obyvatelé osady Brod, kolem něhož navíc povede i obchvat. Život v osadě by tak pro ně byl neúnosný. Jedním z bojovníků za ekologii v Brodu je Josef Hovorka.

„Další znečištění na desítky let v podobě záměru těžby a úpravy kameniva z odvalu šachty číslo 15, která plánuje zřídit vlastní třídící a drtící linku umístěnou přímo na koruně odvalu, považuji za absolutně nepřípustné, protože tato činnost výrazně zhorší limity pro znečištění ovzduší, naruší lokální biocentrum a otevřením šachty dojde též k zvýšení radiace v okolí."
Společnost Ekototalbau CZ podle názoru obyvatel plánuje pouze ziskovou činnost, nikoliv jakoukoliv ekologickou rekultivaci krajiny. „Po odtěžení potřebného kamene místo opustí, nám navždy ještě více zničí životní prostředí," je přesvědčený Petr Štěpánek, předseda Osadního výboru Brod.

V poslední době vedení Příbrami usiluje o přilákání turistů, viz snahy o zpřístupnění Brd. Již nyní ale turisté přijíždějí do Příbrami kvůli Památníku Vojna, Naučné stezce po stopách politických vězňů: Příbram – Brod – Lešetice – Památník Vojna – realizováno za podpory Czech Tourism, Česko-německého fondu budoucnosti, města Příbram a Středočeského kraje). Není tedy plánovaná těžba odvalu silně kontraproduktivní?

„Asi těžko si lze představit, že turisté jak z ČR, tak ze zahraničí, návštěvníci a obyvatelé Příbrami, kteří zde tráví svůj volný čas, budou sportovat a trávit aktivně volný čas v místech s vysokou prašností, zvyšující se nákladní dopravou a činností zvyšující se radiační zátěží, která bude ohrožovat jejich zdraví," reaguje jeden z návštěvníků Příbrami.

V neposlední řadě se v lokalitě Brodu vyskytují chráněné druhy živočichů. V katastru Brod u Příbramě byl zjištěn zvláště chráněný druh slepýše křehkého a ještěrky obecné. Dále není vyloučen ani výskyt zvláště chráněného krkavce velkého.

„Výskyt chráněných druhů je zjištěn i v projektovém záměru, těžko se tedy můžeme ztotožnit se závěry odborníka, kdy hlavním zájmem všech je ekonomický zisk, který v tomto projektu není popsán. Dále na jižní patě suťového kužele odvalu č. 15, u obce Lešetice byl prokázán reprodukční výskyt skokana hnědého, skokana štíhlého a čolka obecného. Je tedy absolutně nerelevantní tvrdit, že daná činnost nezničí zmíněné živočichy a zmíněné lokální biocentrum," míní Josef Hovorka.

Podobný rozruch prožívali zhruba před osmi, devíti lety obyvatelé Hájů, Jerusaléma a okolí, kde po místní panelové cestě v těsné blízkosti rodinných domů měla vést trasa pro nákladní dopravu materiálu z odvalu číslo 9. Lidé se už tehdy nemohli shodnout, zda haldy odtěžit nebo je ponechat jako součást krajiny.

Jinými slovy, jeden tábor veřejnosti považuje haldy za spící zlo, druhý by uvítal práci pro lidi.

Autor: Markéta Lišková

4.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Netradičně přímo při závodě volili účastníci Trailmaniacs.
3

OBRAZEM: Volby na běžeckém závodě na Příbramsku

Ilustrační foto

Příbram o svém vítězství nad Ústím rozhodla čtyřmi góly během patnácti minut

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

Dobříš – Sport mu dlouhou dobu nic neříkal, ale pak objevil kouzlo Muay Thai, kterému je nyní schopen obětovat naprosto cokoliv. Nejen o tom mluvil v rozhovoru Bernard Plavec.  

Na Příbramsku je o volby rekordní zájem

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - S úderem čtrnácté hodiny se včera na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení.  

OBRAZEM: Na Příbramsku začaly parlamentní volby

Příbramsko – S úderem 14 hodiny se dnes na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení. Volit mohli lidé včera až do 22 hodiny. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení