Vysoké teploty a nízké stavy vody se začaly projevovat na kvalitě vody. Na přehradní nádrži Orlík se kvalita vody zhoršila ze stupně 1 na stupeň 3. Kvalita vody je zhoršená v důsledku vyššího obsahu sinic. Jedná se o lokality Popelíky, Trhovky, Podskalí a Lavičky.

Pravděpodobnost výskytu zdravotních problémů, ať už je to zvracení, nebo vyrážka je mírně zvýšená, zejména u vnímavých jedinců. Po koupání se doporučuje osprchovat nezávadnou vodou. „V běžný pracovní den chodím s dětmi do bazénu, ale o víkendech nebo dovolené, když je čas, tak rádi jezdíme do kempu Podskalí, kde jsou dobré podmínky pro koupání,“ potvrzuje oblíbenost okolí Orlické přehrady Luboš Poslední.

O něco lepší je zatím situace na nádrži Slapy. V Županovicích a nově i na Živohošti je kvalita vody vhodná ke koupání a vykazuje stupeň 2. Jedná se o víceméně o zhoršenou průhlednost. Dobrá kvalita vody zůstává na části přehrady Slapy v oblasti Měřín, Nová Rabyně, Nová Živohošť a Ždáň, i když i tady lze očekávat postupné zhoršení.

V Příbrami je největším lákadlem od loňského roku, kdy město zahájilo jeho obnovu, přírodní koupaliště Nový rybník. V návštěvnosti úspěšně konkuruje i venkovnímu bazénu. Důvodů je několik, neboť na Novém rybníku je větší možnost vyžití včetně nově otevřené půjčovny lodiček a především vstupu zdarma. „Chodím s dětmi na Novák, protože je tu pro ně více vyžití a zábavy a to nejen ve vodě, než například na venkovním bazénu,“ říká Klára Nováková, maminka dvou dětí, čtyřletého Petra a půlroční Petry.

Podobný názor mají i manželé Ondřej a Tereza. „Nejraději chodíme na Nový rybník. Je tam větší prostor, jen nás trochu mrzí, že se nestihla před sezónou otevřít restaurace, protože ke stánkům s občerstvením je to trochu daleko, zvlášť v tomhle horku,“ posteskli si.

Oblíbeným koupalištěm je také to v Obecnici. To sice koncem května zasáhla blesková povodeň z Brd, ale díky nasazení místních hasičů byla nádrž za několik dní vyčištěná a opět mohla sloužit svému účelu.

Jedná se o betonovou nádrž bez recirkulace se stálým průtokem vody, která je napájena povrchovou vodou z Obecnického potoka. Betonové dno nádrže je upraveno s pozvolným spádem pro plavce a neplavce. Okolo nádrže je upravovaná travnatá plocha, paravány na převlékání. Toalety jsou dimenzovány pro 200 osob areálu koupaliště. Součástí areálu je také občerstvení a pódium například pro hudební produkce. Pro malé děti je u koupaliště k dispozici dětský koutek s bazénkem. Když někoho omrzí plavání a vodní radovánky, může si zahrát volejbal, nohejbal nebo tenis.

Další vyhledávanou lokalitou je biokoupaliště v Jincích. To se od ostatních uměle vytvořených koupališť liší tvarem a hloubkou. Po okrajích jsou mělčiny s vodními rostlinami. Přestože není nijak velké, své místo k vodním radovánkám či jen k relaxaci si tu najde každý. V provozu jsou také nové, letos zařízené a krásné toalety, sprchy a přebalovací koutek. Pro děti je přichystáno hřiště s atrakcemi, pro dospělé hřiště volejbalové. Jako zpestření je možné zahrát si vodní fotbal.

Poměrně hodně lidí se ale v těchto parných dnech zchladí v bazénech, které mají doma. Jedná se o bazény jak postavené na zahradách, tak vybetonované nebo i nafukovací.

„Doma i na chatě máme větší nafukovací bazén. Pořídili jsme je především kvůli vnoučatům, ale v takovém horku, jako je v těchto dnech se v něm rádi s manželem schladíme také rádi,“ říká Blanka z Příbrami. Bazén prý pořídili, stejně jako většina místních chatařů, také proto, že mají chatu u Vltavy pod Orlickou přehradou a tam je vody celoročně studená až příliš. Prý má něco kolem pěti nebo šesti stupňů.