VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Očista Brd skončila, pyrotechnici našli 10 tisíc kusů nevybuchlé munice

CHKO Brdy /FOTOGALERIE/ - Vojáci Odřadu pyrotechnické očisty 15. ženijního pluku dokončili pyrotechnickou asanaci CHKO Brdy, kterou prováděli od roku 2012. Prošli území o rozloze 12 703 hektarů a nalezli téměř 10 tisíc kusů nevybuchlé munice.

1.12.2017
SDÍLEJ:

Pyrotechnický průzkum byl prováděn metodou povrchového sběru, rojnicovým způsobem. Nejčastěji byla nalezena munice, kterou používaly armády bývalé Varšavské smlouvy.Foto: Jana Sedláčková

V lednu 2016 došlo ke zrušení vojenského újezdu Brdy, na jehož místě vznikla Chráněná krajinná oblast. Pro zajištění bezpečnosti návštěvníků bylo nutné provést pyrotechnickou asanaci území a odstranit běžnou dostupnost munice na povrchu. Asanaci prováděli čtyři desítky příslušníků Odřadu pyrotechnické očisty 15. ženijního pluku. Denně prošli 15 až 20 hektarů v závislosti na terénu, četnosti nálezů nebo počasí. Na některých místech museli prohledávat prostor až do 30 centimetrové hloubky.


Pro provedení očisty využili metodu povrchového sběru munice, kdy v rojnicích za odborného dohledu pyrotechnika systematicky prováděli vizuální kontrolu povrchu terénu. Ve vytipovaných prostorech, zejména na střelnicích a dopadových plochách, prováděli takzvaný hloubkový pyrotechnický průzkum, při němž využívali detektory kovů.


„Pyrotechnik má k sobě pomocníka, který funguje jako odkrývač detekovaného předmětu. V mnoha případech to byl kus drátu, podkova či plechovka, kterých zde zůstaly po vojácích nepočítaně, ale také nevybuchlá munice, které bylo nalezeno 9 848 kusů,“ vysvětluje jeden z pyrotechniků a dodává: „Z velké části jsme nalézali munici z doby poválečné, kterou používaly armády bývalé Varšavské smlouvy. Nejběžněji se jednalo o dělostřeleckou, raketovou a tankovou munici, ale byla nalezena i německá munice z 2. světové války.“


Nalezená munice byla předávána pyrotechnikům Vojenské policie, kteří prováděli její odvoz a následné zničení na trhací jámě. Munice, která je nalezena ve stavu, kdy s ní nelze v žádném případě manipulovat (laik nemůže poznat, je-li munice bezpečná či nebezpečná – a tedy zda-li nemůže dojít k nežádoucímu výbuchu) je likvidována přímo na místě. Bezpečnostní vzdálenost při ničení takové munice je 1000 metrů. To je vzdálenost, která musí být dodržena, aby se předešlo zasažení střepinami nebo odlétávajícím kamením, hlínou apod. Proto by návštěvníci CHKO měli ve vlastním zájmu respektovat cedule se zákazem vstupu, aby předešli ohrožení svého zdraví a života. Občas se v prostoru probíhajících prací vyskytli návštěvníci CHKO, kteří nerespektovali značení Zákazu vstupu z důvodu probíhajícího pyrotechnického průzkumu, čímž narušovali práce pyrotechniků.

Cílové dopadové plochy a neprůchodný terén


V CHKO Brdy jsou ovšem i nadále lokality, kde nebylo možné pyrotechnický průzkum provést. Jedná se například o dopadové plochy, do kterých bylo třeba vzhledem k vysokému výskytu nevybuchlé munice či jiných muničních elementů trvale zakázat vstup. Jedná se o Posádkové cvičiště Jince a ochranné pásmo posádkového cvičiště Jince, cílové dopadové plochy Jordán a Tok, prostor bývalé pěchotní střelnice Kolvín, prostory Padrťských rybníků a oblast Přední a Zadní Bahna. Také mimo tyto prostory se v oblasti nachází další těžko přístupné plochy, jako například skály, vodní plochy a močály, které nebylo možné vyčistit kvůli ztížené přístupnosti.

Autor: Šárka Spáčilová

1.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
4

Předávání Betlémského světla před kostelem zpestří živý betlém

Videosouhrn Deníku – 9.–10. prosince 2017

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

Výstava betlémů se letos zaměřila na Tři krále

Příbram /FOTOGALERIE/ – Už po sedmadvacáté jsou v prostorách Galerie Františka Drtikola vystavené ty nejzajímavější a nejhezčí příbramské betlémy ze sbírek Hornického muzea Příbram i od soukromých vlastníků. Obdivovat je můžete až do 7. ledna.

OBRAZEM: Čertovské hrátky v Březnici

Březnice – Mikuláš, čerti a andělé ovládli v sobotu v podvečer sklepení bývalé jezuitské koleje. Celý program zahájil v půl páté odpoledne čertovský průvod městem. 

OBRAZEM: Mladí rybáři navštívili sádky

Rožmitál pod Třemšínem - Rybářský kroužek absolvoval v prosinci krásnou exkurzi na sádkách v Rožmitále pod Třemšínem firmy Rybářství Lnáře. Děti tak zažily opravdu nevšední zážitek. 

Nejmenší betlém vystavovaný v sedlčanském muzeu se vešel do ořechu

Sedlčany /FOTOGALERIE/ - V sedlčanském muzeu začala v pátek 8. prosince v 18 hodin výstava regionálních betlémů. Návštěvníci mají možnost si pozoruhodné exponáty z Příbramska prohlédnout až do 5. ledna. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT