„Na umělé plicní ventilaci jsou aktuálně dva pozitivní pacienty, další dva pacienti i nadále vyžadují umělou plicní ventilaci, i když už jsou aktuálně covid negativní, ale byli pozitivní,“ řekl mluvčí, že problém je především v personálním obsazení. „Co se týče možnosti postarat se o další takto vážné pacienty, ocitáme se na hraně,“ potvrdil Janota.

S kapacitními možnostmi se potýkají i jiné nemocnice. Ministr zdravotnictví se již nechal slyšet, že vláda zvažuje povolání mediků do nemocnic. Tato možnost byla ještě před několika týdny pro nemocnice ve Středočeském kraji vesměs pouze teoretickou představou. Teď je ale situace zcela odlišná. „Jsme již v jednání s některými lékařskými fakultami. Někteří medici by mohli vypomáhat na interním oddělení, další bychom využili jako sanitáře, či další personál,“ řekl mluvčí příbramské nemocnice.

Že koronavirová situaci na Příbramsku není ideální, dokazuje i skutečnost, že příbramský starosta Jan Konvalinka před několika dny aktivoval činnost krizového štábu. „Činnost krizového štábu jsme si vyzkoušeli již na jaře letošního roku. Všechny složky zainteresované do činnosti krizového štábu jsou v pohotovostním režimu, připraveny plnit veškerá opatření, která mohou vyplynout z nouzového stavu,“ uvedl starosta.

Zajímavostí je i to, že v současné době nedochází k žádným omezením nad rámec vládních nařízení. Současně se hledá i nový vedoucí oddělení protiepidemologického oddělení krajské hygienické stanice v Příbrami.

Sousední Berounsko na tom je o něco hůře – ne ale zásadně. Nemocných tam je 364,89 na 100 tisíc obyvatel. V karanténě tak však skončilo několik tříd na základních školách. „Od úterý 6. října má nařízenou týdenní karanténu jedna třída prvního stupně Jungmannovy základní školy a dva zaměstnanci. Skončit by tedy měla 13. října. K 5. říjnu nastoupila do karantény 1 celá třída a část další třídy na 1. stupni 2. ZŠ a MŠ Preislerova,“ uvedlo vedení Berouna.

Koronavirová situace na Příbramsku
- nemocnice je na hraně počtu pacientů ve vážném stavu, o které se může postarat
- problémem je hlavně personální obsazení
- pomoci by mohli medici, a to třeba na pozicích sanitářů
- Příbramsko je koronavirem zasažené, ale není na tom v rámci kraje nejhůře