Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Od bolesti ramene významně pomůže ochota k pravidelné fyzioterapii

Příbram /LÉKAŘ RADÍ/ – Pokud vás už delší dobu bolí rameno, že nemůžete v noci spát a ráno se učesat, minimálně stejně dlouho potrvá, než bolest opět odezní. Bez vyhledání lékařské pomoci to ale zřejmě nepůjde. Více prozradí rozhovor s primářem ortopedicko – traumatologického oddělení příbramské nemocnice Petrem Višňou.

29.8.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Ondřej Procházka

Co je to syndrom bolestivého ramene?
Jako syndrom bolestivého ramene označujeme celou skupinu postižení ramenního kloubu. Typicky se projevuje bolestí v oblasti ramene a současně dochází k zhoršení a omezení hybnosti. Může se jednat o postižení svalů, šlach, burz, vazů, kloubního pouzdra nebo glenoidálního labra ramenního kloubu.

Jak k takovému onemocnění dochází a existují rizikové faktory vzniku?
Nejčastěji onemocnění vzniká akutním či chronickým přetížením ramenního kloubu, často opakovanou mikrotraumatizací tzv. rotátorové manžety hlavně v oblasti šlachy nadhřebenového svalu. Přispívá k tomu mechanické dráždění šlachy mezi hrbolem pažní kosti a nadpažkem lopatky při upažení končetiny. Toto označujeme jako impigement syndrom. Současně dochází k dráždění tíhového váčku (bursy) v této oblasti, rozvíjejí se sekundární zánětlivé změny a vzniká subakromiální bursitida. Chronické těžké stavy vedou k reflexní fibrosní kontraktuře kloubního pouzdra. Postupně se zhoršuje pohyblivost ramenního kloubu a rozvíjí se tzv. syndrom zmrzlého ramena.

S jakými příznaky za vámi pacient přichází?
Hlavním příznakem je, jak už bylo zmíněno, bolest a postupné omezování pohybů v rameni. Tato bolest může být přítomná stále nebo může být vyvolána jen určitým pohybem, zpravidla se objevuje v noci. Někdy se objevuje otok.

Kdy se dostavuje největší bolest?
Při impigement syndromu je typicky bolestivé upažení. Je to proto, že v oblasti ramenního kloubu je poměrně těsno a dochází-li k jakémukoliv zduření, objeví se při upažování silná bolest. Potíže narůstají postupně, síla v rameni se snižuje, časem se bolest objevuje i v klidu. Typicky rameno bolí v noci, zvláště při jeho zalehnutí. Poranění rotátorové manžety často předchází dlouhodobé bolesti pod nadpažkem, při zatlačení je citlivý velký hrbol kosti pažní, při vzniku trhliny dochází k omezení pohybu a to v rozsahu 60–120° při upažování. Při postižení šlachy bicepsu je bolestivost na přední straně kloubu, především při předpažování. Syndrom zmrzlého ramena je provázen výrazným snížením pohyblivosti celého ramene. Toto omezení pohybu nás upozorňuje na zánět kloubního pouzdra. Postižený jedinec pociťuje značné bolesti a to zpravidla v noci.

Jaká vyšetření je nutné podstoupit, aby se diagnoza potvrdila?
Ortoped příbramské nemocnice MUDr. Petr Višňa.Základním vodítkem ke stanovení diagnózy je provedení odborného klinického vyšetření. K doplňkovým vyšetřením patří RTG, SONO a laboratorní vyšetření. Nejvíce přínosné je ovšem provedení MRI – magnetické resonance.

V čem tkví léčba syndromu bolestivého ramene?
Spočívá jednak v odstranění zátěže, která bolest způsobila – klidu ramene. Dále podávání léků na zmírnění bolesti (analgetika) a příznaků zánětu (nesteroidní antirevmatika), a to jak v tabletové, tak v masťové formě. Je zahájena rehabilitace, jejímž cílem je zachování hybnosti ramenního kloubu, k tomu se využívá nejen fyzioterapie, ale také tzv. fyzikální terapie – magnetoterapie, terapeutický laser, ultrazvuk a terapie proudem. K operačnímu řešení se přistupuje jako ke konečné možnosti, ale jen v některých případech. Nemocný musí být motivovaný, protože doba po operaci je následována dlouhodobou rehabilitací, jejíž úspěch spočívá jen v jeho motivaci a aktivnímu přístupu k fyzioterapii. K operační terapii přistupujeme především u rigidních stavů impigement syndromu, při rupturách rotátorové manžety nebo šlachy bicepsu u mladých jedinců, při chronickém zánětu subakromiální burzy, při kalcifikující tendinitidě, která nereaguje na terapii a další.

Je možné této chorobě předcházet?
Jestliže vás bolí rameno, protože jste si více zasportovali nebo štípali hromadu dřeva, stačí, když jej necháte na nějakou dobu v klidu. Po pár dnech klidu je ale vhodné rameno pomalu rozcvičovat, aby „neztuhlo". Můžete si na něj namazat jeden z mnoha volně prodejných přípravků v podobě masti, která vám uleví od bolesti. Účinný je také ledový obklad – na rameno na 10 minut přiložte v pytlíku rozdrcený led. Vyhýbejte se spaní na postiženém rameni, podložte si jej polštářem.

Pokud dlouho podceňujeme příznaky, hrozí nám nějaká rizika?
Přesně tak, největší riziko je podcenění a zanedbání prvních příznaků, což vede k rozvoji chronických fixovaných změn v oblasti ramenního kloubu.

Autor: Redakce

29.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Lepší sedadla a třetí rozměr vrátily diváky do příbramského kina

Za svou celoživotní práci pro skauting získal Merkur v roce 2003 skautské vyznamenání Řád stříbrného vlka a v letošním roce dokonce Řád sv. Řehoře Velikého, který mu udělil papež František.
4

Papežem vyznamenaný skautský vedoucí navštívil Dobříš

Rozhádaná středočeská koalice se dohodla, že bude jednat dál

Střední Čechy – Jednání za zavřenými dveřmi bylo delší, než se původně očekávalo – a jeho výsledkem se nestalo rázné bouchnutí do stolu, čemuž mohla nasvědčovat silná slova zaznívající na sklonku minulého týdne i ještě tento čtvrtek. Tak se vyvinula páteční schůzka představitelů krizí zachvácené koalice vládnoucí Středočeskému kraji – zástupců ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů. Účastníci se shodli, že se u jednacího stolu setkají opět za týden – příští pátek. A podle informací Deníku byla řeč i o tom, že si své postoje nebudou vzkazovat přes média.

Lupič se na místo loupeže nechal dovézt taxíkem

Kamýk nad Vltavou – Netradiční způsob dopravy na místo činu zvolil lupič, který se rozhodl přepadnout poštu v Kamýku nad Vltavou. Na místo činu i z něj se totiž nechal odvézt taxíkem. Nyní už v policejní cele zřejmě přemýšlí nad tím, kde měl jeho plán chybu.

Volby na Příbramsku: volit jde i při závodu

Příbvramsko /INFOGRAFIKA/ - Desetitisíce voličů během několika hodin zamíří do volebních místností. Volby odstartují ve 14 hodin ve 228 volebních okr-scích v celém příbramském okrese a své kandidáty do Parlamentu ČR v nich bude volit přes 90 000 voličů.

Jan Tománek zakončil závodem v Poreči velmi úspěšnou sezonu

Poreč – V neděli absolvoval handicapovaný sportovec Jan Tománek poslední plánovaný závod své letošní, veleúspěšné sportovní sezony, během které se stal mistrem světa v 70.3 Ironmanu nebo dokončil legendární Vasaloppet.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení