„Nemůžeme si dovolit, aby vzorky čekaly na vyhodnocení příliš dlouhou dobu, při níž by mohlo dojít k jejich znehodnocení,“ vysvětlil Holobrada a připomněl, že ani extrémní nasazení všech zaměstnanců nestačilo k uspokojení poptávky po testování.

V současné době nemocnice usiluje o navýšení testovacích kapacit. Pokud se vše povede, v nejbližší době by se mohla průchodnost laboratoře navýšit o několik desítek vzorků denně. „V nejbližších dnech bude spuštěn objednávkový systém,“ doplnil Holobrada.

V současné době nemocnice provádí za jeden den více odběrů než na jaře za celý týden. Tehdy testovali denně přes 40 lidí, v minulém týdnu bylo odběrů už 70 a nyní 200, což je mezní limit pro zpracování. Většina testovaných v posledních dnech přichází právě na doporučení svých lékařů nebo hygieniků.

Z toho důvodu nemocnice už minulý týden zastavila do odvolání testování samoplátců. "Těch denně chodilo okolo 15 až 20," připomněl mluvčí příbramské nemocnice Martin Janota. Samoplátci mají nejbližší možnost nechat se otestovat v Praze.