Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odklad školní docházky není ostudou, ale spíše předností

Příbram - Šestileté děti by měly v září nastoupit do školy. Pro některé z nich by ale mohl být nástup do první třídy traumatizující. Odborníci radí rodičům, aby se nebáli dát potomkovi odklad.

3.2.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Markéta Jankovská

Půjdu už do školy nebo mě necháte ještě rok doma? Na podobnou otázku někteří rodiče neznají odpověď ani po absolvování zápisu. „Náš Marek se do školy hrozně těší, ale učitelka ve školce nám doporučila odklad. Marek je prý velice šikovný, ale chvilku neposedí. Mohlo by se prý stát, že by se musel ze školy vrátit zpátky do školky,“ svěřila se Martina z Příbrami. Návrat z první třídy do školky by prý Marek těžce nesl. Postřehy učitelek v mateřské škole většinou rodičům v rozhodování hodně napoví. V tomto případě by Marek utrpěl veliké zklamání, které by ho mohlo poznamenat na velice dlouhou dobu.
Není to tak dávno, kdy se maminky málem propadaly hanbou, kdy společnost děti s odloženou školní docházkou brala jako opožděné. Předškolák může být totiž dokonce i nadprůměrně inteligentní a dostane odklad. Důvodem může být jeho nedostatečná sociální vybavenost. Pokud není zvyklý na společnost jiných dětí, je plachý a bojácný, není prý dobré s nástupem do školy chvátat.
„Rok v životě člověka v tomto případě nic neznamená a na druhou stranu zase může dítěti hodně dát. Maminky na své děti vůbec nijak netlačí a snaží se dobře rozhodnout,“ konstatovala ředitelka Základní školy Bratří Čapků v Příbrami Dagmar Kredbová.
K tomu, aby dítěti mohla být školní docházka odložena, je nezbytné psychologické vyšetření v pedagogicko-psychologické poradně, případně doporučení dětského lékaře. Také by rodiče měli přihlédnout k názoru učitelky v mateřské škole a pedagogů při zápisu.
„Jestliže se u zápisu objeví nezralost, odklad rodičům doporučíme. V posledních letech jsou rodiče velmi dobře informovaní a nikdo děti nezná lépe, než oni sami. Za své rozhodnutí jsou zodpovědní jen oni a na rozhodování mají čas až do konce srpna,“ řekla ředitelka Základní školy 28. října v Příbrami Iva Palánová. Doplnila ještě, že stejně jako ostatní příbramské školy, i tato úzce spolupracuje s Pedagogicko – psychologickou poradnou v Příbrami, kam všechny školy hromadně žádosti o odklad odevzdávají a poradna si potom s rodiči a jejich dětmi sama domlouvá termín schůzky.
Psychologové radí rodičům, aby v případě jakýchkoli pochybností neváhali třeba ještě o letních prázdninách navštívit poradnu. Konečné rozhodnutí o tom, zda o odložení školní docházky skutečně budou rodiče žádat, je však vždy jen na nich.
Při rozhodování rodičů by mohla pomoci rada příbramské dětské psycholožky Lindy Maršíkové.
„Posouzení školní zralosti je komplexní záležitostí. Hrají v něm roli nejen dosažené vědomosti, rozvoj řeči a grafomotoriky, ale také osobnostní a neurofyziologická zralost dítěte, a to například schopnost překonávat zátěž. Rodiče by měli počítat s tím, že zaškolení potomka může mít drobná úskalí, jako v jejich dětství. Těmi jsou například poruchy učení, strach ze známek a podobně.“

Autor: Markéta Lišková

3.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nejstarším sedlčanským tenistou je téměř 82letý Zbyněk Jetel.

Překročil osmdesátku, na kurtech bývá od jara do podzimu

Spolek pro kočku hledá dobrovolníky i podporu po opuštěné kočky.

Příbramští ochránci koček hledají podporu a pomoc

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Spisovatelka Michaela Burdová: Láká mě spojení příběhu s obrázky

Sedlčany /FOTOGALERIE/ - Michaela Burdová žije v Sedlčanech na Příbramsku. Ve svých 27 letech je vyhledávanou autorkou fantasy knih pro děti a mládež. Patří k několika současným českým spisovatelům, které toto povolání uživí. Dosud jí vyšlo dvanáct knížek, a protože jí inspirace neopouští, v březnu 2018 pokřtí třináctou. 

Ayong si zahrál za českou reprezentační dvacítku

Příbram – Mladý útočník týmu 1. FK Příbram Bastien Karsten Ayong debutoval v nedávné reprezentační přestávce v dresu české fotbalové reprezentace do 20 let. Českého fotbalového útočníka původem z afrického Kamerunu nominoval do týmu pro zápasy Elite Tournament trenér reprezentace do dvaceti let, shodou okolností také Příbramák, Karel Krejčí.

Zastupitelé jednali o MHD, pozemcích, ale i o bezpečnosti na sídlišti

Příbram – Jedním z nejdůležitějších bodů programu pondělního zasedání městského zastupitelstva byla žádost provozovatele MHD o navýšení ceny za ujetý kilometr. Město bude dopravci o listopadu platit o dvě koruny víc. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení