Přestože už ministryně obrany Vlasta Parkanová podepsala se svým americkým protějškem Robertem Gatesem smlouvu o pobytu amerických vojáků na základně v Brdech, odpůrci radaru jakoby se smířili se situací. Není je slyšet tak, jako tomu bylo ještě nedávno. Nevzdali boj, který se jim zdál být marný?
„Rozhodně jsem názor nezměnil, ale nyní nezbývá příliš času,“ reagoval jinecký starosta Josef Hála, který je členem Ligy starostů obcí proti radaru. Dodal, že podstatné je, jak dopadne hlasování, protože to, zda bude skutečně v Brdech radar, musí projednat parlament a senát.
Koordinátor Ligy, poslanec a příbramský starosta Josef Řihák přiznává, že se v nejbližší době nechystá žádný protest a že čeká, kdy se dostane americká základna na program hlasování sněmovny.
Snad nejznámější odpůrce radaru, trokavecký starosta Jan Neoral míní, že hlasování politici v současné napjaté době schválně oddalují. „Nej〜sou si jisti, že budou mít potřebný počet hlasů,“ řekl Jan Neoral. Na otázku, proč Liga starostů stagnuje, odpověděl, že je to volbami. „Na obcích jsme zapřaženi do příprav. Nemá cenu nyní něco organizovat, není skutečně čas,“ konstatoval Neoral. Ten spolu s rožmitálským starostou Josefem Vondráškem a dalšími kolegy odlétá začátkem října do Německa. „Od americké ambasády jsme dostali nabídku prohlédnout si tamní vojenskou americkou základnu. Přijal jsem to s tím, že nebudu nic hradit a že svůj názor na radar nezměním. Umím německy a sám se poptám obyvatel, jak se jim poblíž základny a mezi cizími vojáky žije,“ dodal starosta.