Státní podnik Diamo ale nechce se společností uzavřít smlouvu, což těžbě zabraňuje. Navržený způsob těžby není podle šéfa Diama Tomáše Rychtaříka dostatečně šetrný a byl by zřejmě nadměrně prašný.

Dokumentaci EIA by ale mohlo využít i samo Diamo nebo někdo jiný, řekl na jednání příbramského zastupitelstva jednatel Ekototalbau CZ Oldřich Zábrodský. Příbramský starosta Jindřich Vařeka se proto Zábrodského zeptal, proč firma přes jednoznačný postoj Diama vynakládá další peníze na proces EIA.

Zájemce investoval téměř půl milionu
Zábrodský je přesvědčen, že odval šachty číslo 15 někdo odtěží. „Když v současné době odstoupím od procesu EIA, pak tento záměr nebude dotažen do konce a bude v podstatě nevyužitelný a 400 tisíc, které jsem do toho vložil, jsem vyhodil oknem," uvedl.

Podle něho je proto dobré udělat i posudek. „Uvidíme, jak dopadne, a jestliže bude kladného charakteru, potom tuto dokumentaci s tímto záměrem může využít státní podnik Diamo, eventuálně jestli se udělá jiný společný podnik, toto nyní nebudu předjímat. Zkrátka je to pak dál využitelné," dodal Zábrodský.

Proti těžbě se bouří místní
Společnost chce těžit kamenivo z největší haldy v bývalém uranovém revíru. Proti plánům firmy se bouřili místní, kteří se obávali zvýšené prašnosti, nadměrné dopravy a znečištění spodních i povrchových vod. Zábrodský naopak tvrdí, že těžba by se v okolí haldy zásadně neprojevila.

Na nedávné debatě s lidmi 
v Příbrami Rychtařík navrhl, že sanaci haldy by si mohlo vzít na starost přímo Diamo. Například starosta Milína Pavel Nekl by to uvítal, stát podle něj představuje záruku.

Podle Zábrodského by odtěžení celé haldy číslo 15 trvalo 80 let. Proces EIA umožňuje období 20 let a za tu dobu by podle něj odval mohl být snížen na polovinu.