Zraněným zvířatům se ve stanici věnuje veterinář a pak se o ně zaměstnanci starají, dokud se zvířata nemohou vrátit do přírody. Ne každé zvíře má to štěstí. Mnoho z nich zůstane v zajetí, protože jeho handicap mu návrat do přírody neumožní.

„Nejčastějším důvodem příjmu zvířat ve stanici stále zůstávají zranění - pohmožděniny, luxace nebo zlomeniny a také následky klimatických podmínek. Dále pak zničení hnízd ptáků a veverek, podchlazení nebo vysílení. Smutnou výjimkou není ani úmyslné ublížení ze strany člověka, jako jsou střelná zranění, amputace končetin nástražnými systémy, otravy či neznalost při snaze pomoci, kdy jsou zbytečně odchytávaná mláďata v domnění, že se jedná o osiřelé jedince,“ vyjmenovává Lucie Spálenková z votické stanice a dodává, že nejčastěji se u nich kvůli neznalosti lidí ocitají zejména ježčata, zajíčata, srnčata a také předčasně vylétlá ptáčata kosů či drozdů.

Záchranná stanice se rovněž stará o obojživelníky, kteří jsou v době jarních migrací ohroženi především dopravou v cestě do míst, kde se rozmnožují.

„V loňském roce pracovníci naší stanice zajistili pět lokalit, kde dochází k masivní jarní migraci obojživelníků. Například na jaře roku 2009 bylo v rámci záchranných transferů přeneseno 7 376 obojživelníků,“ uvedla Spálenková. V roce 2010 byla nahlášena obyvateli obce Bratřejov nová lokalita. Vzhledem k zajištění transferu v této lokalitě se rapidně zvýšil počet přenesených obojživelníků, a to na neuvěřitelný počet 11 755 exemplářů jenom na Příbramsku.

V padacích pastích pro bezpečný přechod přes komunikaci bylo zachyceno celkem devět živočišných druhů - blatnice skvrnitá, čolek obecný, čolek velký, kuňka obecná, ropucha obecná, rosnička zelená, skokan hnědý, skokan štíhlý a skokan zelený.

V loňském roce navštívilo stanici 61 organizovaných skupin v počtu 2 092 návštěvníků z řad žáků mateřských a základních škol, studentů středních škol a dětí ze zájmových kroužků. „Za celý rok nás navštívilo 959 návštěvníků z řad široké veřejnosti a počty účastníků na všech akcích Ochrany fauny ČR dosáhl neuvěřitelného čísla 27 792,“ upřesnila pracovnice Ochrany fauny Lucie Spálenková.

V tomto školním roce také stanice nově navázala spolupráci s Vyšší odbornou školou a Střední zemědělskou školou Benešov. Studentům prvního ročníku oboru veterinářství poskytuje individuální praxi v záchranné stanici. Studenti tak mají možnost setkat se s netradičními pacienty. Získané znalosti z etologie, zootechniky i veterinárního lékařství zajisté využijí i na specializovaných klinikách při výkonu svého povolání, kde se mohou s těmito pacienty výjimečně setkat.

„K přátelským vztahům patří úzká spolupráce se psím útulkem Domov fauny v Hrachově na Příbramsku, ale i se Základní kynologickou organizací Slavkov. „Díky nově navázaným kontaktům se snažíme najít nové domovy pro opuštěné psy, organizovat akce pro místí komunitu pejskařů či informovat veřejnost o aktuálním dění,“ dodala Spálenková.

Pracovníci votické Ochrany fauny mají i nyní v zimě dost výjezdů. V nedávné době se jim podařilo vyléčit a vrátit zpět do volné přírody káně lesní a puštíka obecného.

Právě dravci a sovy se v zimě stahují k lidským obydlím a komunikacím, kde hledají potravu a mohou se dost často střetnut s autem. V lepším případě skončí tito lovci ve stanici a v podobných zařízeních jako dočasní pacienti nebo trvale handicapovaná zvířata. Dravci a sovy hledají poblíž silnic potravu buď v podobě hlodavců, kteří komunikací překonávají nebo v příkopech, kde je kvůli solení méně sněhu a nebo tu nacházejí zdechliny. Sami se ale mohou stát obětí projíždějící auta a pak i potravou pro další predátory.