V Sedlčanech se konalo další Otevřené mistrovství České republiky v Off Road Trialu a bylo se skutečně na co dívat.

Tentokrát se auta kutálela mnohem častěji než jindy, protože organizátoři připravili neobvykle těžké tratě. Důvodem bylo především blížící se Mistrovství Evropy, které se rovněž pojede v Sedlčanské kotlině.

Desítky posádek z pěti různých kategorií se stále a stále vydávaly na obtížné sekce, aby pobavily diváky, ale také proto, aby potrénovaly na nadcházející Mistrovství Evropy.

V těžkém terénu se pohybovala terénní vozidla, která můžeme potkat na běžných silnicích, ale naopak i speciály a ty by policejní hlídky na silnici jenom těžko pustily.

„Trialový závod je ve své podstatě jízda zručnosti náročným terénem. Vozidlo má za úkol projet stanovenou trať s co nejmenším počtem trestných bodů v daném časovém limitu,“ vysvětlil ředitel závodu Jiří Slovák.

Přestože všechna vozidla budila dostatečnou pozornost přihlížejících diváků, nejvíce ale návštěvníky stejně lákala kategorie Prototypů. Kvůli tomu, že se v této kategorii konstruktérům nekladou takřka žádné překážky a jejich specialitou je například zatáčecí zadní náprava, měla tato auta připomínající spíše lunární vozidla, nejobtížnější vytyčené tratě.

„Manžel se synem mě přemluvili, ať se s nimi jedu také podívat na závody. Netušila jsem, co mě čeká, ale musím přiznat, že jsem nadšená. Nic podobného jsem v životě neviděla. Je fakt, že mi kolikrát běhal mráz po zádech, hlavně když se auta začala kutálet ze svahu, ale pak jezdci vylezli živí a zdraví a mohlo se pokračovat,“ sdělila Deníku Marta Šímová z Pardubic.