Na této parcele na Rynku (dnešní náměstí TGM) stála gotická, roubená hospodářská „česká chalupa" s dvířky a vjezdovou bránou do dvora na severní straně. Česká chalupa má v přízemí ve zdi tři okénka a ve štítu dvě ještě menší okénka, sedlovou nebo polovalbovou střechu se slámovou krytinou, většinou přetaženou do dvora. Za obytnou roubenou částí je zděná část s dveřmi do zádveří, z něhož jsou troje dveře, do černé kuchyně, do sednice – světnice a ke chlívku, v zadní části chalupy. NA RYNKU kdysi stála gotická, roubená hospodářská „česká chalupa“ s dvířky a vjezdovou bránou do dvora na severní straně. 

Po roce 1650 dům koupil Ital Piazza, nechal jej přestavět na patrový barokní dům, rozšířený v patře o jednu místnost nad zakleným průjezdem do dvora, stále na severní straně budovy (pohledem z Rynku na pravé straně, k Mitrovickému paláci). Zastřešen byl mansardovou střechou s bytem v podkroví. Do Rynku měl dům bohatě štukovaný barokní štít.

Při odbourání předsunutého podloubí do Rynku u domu U černého orla (dnes čp. 156 – Knihovna Jana Drdy) a otočení hřebenu střechy o 90 stupňů v 70. letech 19. století, byl rovněž tak otočen krov na tomto domě, aby dešťová voda nestékala na zeď sousedního domu.

V období první republiky byl majitelem domu pan Szalatnay. V letech 1933 – 1935 nechal barokní dům zbořit a nahradit ho dvoupatrovým funkcionalistickým domem s protaženým dvorním křídlem na severní straně parcely. Bourání a stavbu provedla firma arch. Františka Bělky. Průjezd do dvora je přesunut na jižní stranu. Nový dům je světelně velmi dobře orientován, dopolední sluneční svit ozařuje průčelí z náměstí a odpolední slunce svítí do oken bytů dvorního křídla, ovšem brání slunečním paprskům vniknout a ozářit dvůr Mitrovického paláce čp. 1./I. (bývalého soudu).

Za Protektorátu Čechy a Morava byla v 1. patře kancelář říšské policejní služebny, filiálky gestapa. 

V přízemí se střídaly prodejny až do vykradené Union banky. Poslední úprava fasády byla provedena v roce 2005.

(Josef Podlaha)