Adrenalinovým sportům se věnujete už od dětství. Začínal jste v době, kdy u nás tak známé nebyly.
Dnes už je to boom. Dříve ale tyhle sporty nikomu nic neříkaly, ať už jde o snowboarding, skateboarding. Každý, kdo v podobnou chvíli začínal, tak může vyprávět. Lyžaři nás vyhazovali z vleků, protože jsme jim kazili stopu a podobně. (smích) Postupně se tyhle sporty rozjely ve velkém. To samé longboarding a wakeboarding. Teď hrozně „frčí" a jsou cool.

Můžete srovnat dobu, kdy tyto sporty byly v plenkách?
Změnilo se toho hodně. Když jsme před více než patnácti lety jezdili na prkně, tak jsme byli „odvaření" z toho, že skejťáci dávali triky, které jsou dneska už vlastně banální i pro desetileté kluky. A tak je to ve všech adrenalinových sportech. Triky jsou čím dál monstróznější, kombinují se,…

Wake a BMX party v Březnici 2013. V Březnici tento víkend opět chystáte Wake a BMX party. Jaký byl první ročník?
No jasně. První rok to byla vlastně jen taková sranda pro pár lidí. Z města se pak na nás přišlo pár lidí podívat.Další rok už se lidé i vyptávali, jestli něco chystáme, což nás těší. Letos to už bude třetí rok, co se tady s partou podobných nadšenců sejdeme, zajezdíme na prknech a zapaříme. Zase dorazí bikeři z Březnice, kteří předvedou nějaká pekla na BMX kolech. Budeme tady mít i balance – board, což je prkno, které má pod sebou váleček a vy na něm trénujete rovnováhu.

Jak jste se vypořádali s nestandardními podmínkami pro wakeboarding tady v Březnici. Přeci jen jsou pro tento sport obvyklejší daleko větší plochy, například jezera, rybníky,umělé vytvořené nádrže…
Na místní podmínky používáme naviják (winch), který nás přitahuje. Není to například jako v Chomutově nebo ve Stráži pod Ralskem, kam často jezdíme wakovat, kde velké vleky jezdí pořád dokola, ale nám to na Březnici stačí.

Dráhu připravujete ve svém volném čase, dokonce sami vyrábíte i překážky. Kolik času tomu obětujete?
Zhruba před dvěma týdny jsme právě s partou dalších pěti lidí jednu takovou překážku stavěli. Celkem nám to zabralo asi šest hodin. Záleží na překážce. Skokánek jen šroubujeme, takže to je pak tak hodinová záležitost. Jinak akci domlouváme zhruba rok dopředu. Přeci jen se musíme domluvit například i s vedením města na poskytnutí areálu. Naštěstí nám vychází hodně vstříc.

Kolik lidí se na akci podílí?
My jsme sdružení All-boards. To je banda asi dvaceti lidí, která se těmto adrenalinovým sportům věnuje. Díky tomu můžeme pro lidi připravit tohle zázemí s muzikou a dalším vyžitím.
Wake a BMX party v Březnici 2013.
Vy navíc lidem jdete naproti i tím, že si mohou zajezdit zdarma.
Je to hlavně tím, že nám se tyhle vodní sporty jako wakeboarding a kiteboarding líbí a budeme rádi, když se k nám přidají další. Pak s námi mohou klidně vyrazit i na větší vleky. Máme i svojí školu i instruktory, kteří vše důkladně vysvětlí a ukáží. Kdo se chce naučit, tak s ním vyrazíme třeba na celý víkend na Rujanu do Německa nebo i do Řecka. Záleží na domluvě.

Dají se tyhle sporty přirovnat k jízdě na skateboardu nebo snowboardu?
Určitě ne. Já bych to nepřirovnával ani ke skateboardingu, ani ke snowboardingu. Je to zase něco trochu jiného. Samozřejmě nohy máte na wakeboardu taky připevněné na prkně, ale je to opravdu trochu jiné než na snowboardu.

Takže na prkno si může troufnout i naprostý začátečník?
Přesně tak. Navíc tu pro všechny budou zkušení instruktoři, kteří rádi cokoliv vysvětlí. To samé u BMX kol a ostatních aktivit.

Jezdí začátečníci i na skokánek?
To záleží na tom, jestli si na to jezdec věří a jestli samotná jízda pro něj není problém. Loni se nám dokonce stalo, že slečna vyjela z vody hned napoprvé. Obvykle se to laikům povede tak napotřetí, napopáté. Člověk si na to musí najít grif, aby se z hladiny zvedl a vyjel. Dělat obloučky je pak už sranda.

Je u tohoto sportu vyšší riziko úrazu?
Pokud dodržujete nějaká ta bezpečnostní pravidla, tak není vyšší než u ostatních sportů. My nikoho navíc bez helmy a vesty na vodu nepustíme.

Wake a BMX party v Březnici 2013. Utrpěl jste někdy nějaká zranění v tomto sportu?
Za tu dobu ježdění v různých parcích už jsme něco zažili. Většinou šlo o natažené svaly, zlomeniny, ale nikdy zatím nešlo o nic, co by ohrožovalo život.

Letos jste navíc na akci přidali i crossfit.
Crossfit jako takový je hlavně zaměřen na všestrannost, dynamiku, vytrvalost. Je v tom zahrnutá atletika, vzpírání i gymnastika. Cvičí se jak z vlastní vahou, tak s činkami a není to jen o tom zvedat železo. Chceme do tréninku a ukázky zapojit i místní bazén, takže to bude další zpestření crossfitery. Také bude možnost se po tréninku poradit s profesionálním trenérem z Crossfitu Příbram, který vše dopodrobna rád vysvětlí. Tréninky by měly být v průběhu soboty asi dva, ale záleží na tom, kolik lidí se zapojí.

Kdy akce startuje?
Začínáme už v pátek kolem poledne. Až do večera si kdokoliv může přijít zajezdit. Večer pak pokračuje párty. A v sobotu dopoledne zase volné jízdy, cvičení. Od 13 do 14 hodin chystají exhibici jak bikeři, tak kluci na wakeboardu. Zbytek dne zase jízdy, crossfit, koupačka, prostě pohoda. Večer pak vyhlásíme a odměníme nejlepší triky i největší crashe (pády) – takové bolestné. A pak party až do rána.