Jaromír Bláha se věnuje programu na ochranu lesů. Hnutí se podařilo vyjednat velmi kvalitní lesnickou politiku - takzvaný Národní lesnický program, vláda ho schválila v roce 2008. Teď by se podle schváleného zadání Národního lesnického programu měly začít měnit zákony a dotační politika.

"Bohužel ministerstvo zemědělství s ministrem Ivanem Fuksou v čele dělá všechno pro to, aby pozitivní změny blokovalo. V současné době vypsali megatendry, kterými svěří veškeré práce v lese a veškeré dřevo několika největším těžařským společnostem," říká Bláha.

Hnutí DUHA spustilo na jaře kampaň, kde se naží veřejnost přesvědčit o potřebě nového lesního zákona ve prospěch našich lesů. Lidé mohou prostřednictvím kampaně zasílat své názory představitelům politických stran.

"Snažíme se změnit lesní zákon a navazující legislativu - omezit holoseče, prosadit zlepšení druhové skladby lesů, ponechání vždy několika stromů v lese k zestárnutí a zetlení atd. Ale je mnoho jiných možností. Na případy poškození lesů upozorňujeme Českou inspekci životního prostředí, média a tak dál. Bohužel často narážíme právě na to, že náš lesní zákon umožňuje dělat třeba až hektarové, někde dokonce i dvouhektarové holoseče," nastínil současné problémy Jaromír Bláha, jenž v Hnutí DUHA pracuje dvacet let.

close zoom_in

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA odpovídal v pátek na dotazy čtenářů v redakci Příbramského deníku. Foto: Deník/Karel Hutr


Otázky a odpovědi pokládejte zde