Pacienti, kteří už mají podobný zákrok za sebou, mají na těle jizvu několik desítek centimetrů dlouhou.Toho se ale Miroslav Hrbek z Dobříše, ještě v pondělíráno majitel nemocné ledviny, obávat nemusel. „Pan primář mi předem všechno dokonale vysvětlil a já jsem se přestal bát. Věřím, že všechno dobře dopadne,“ odhalil své pocity před operací pětašedesátiletý Miroslav.

Včerejší unikátní operaci v příbramské nemocnici šéfoval primář urologického oddělení Pavel Hanek. „Jedná se o operaci, která dnes už není nijak neobvyklá, ale unikátní je to, že se takové komplikované operace přesouvají do krajských nemocnic menšího typu, jako je tato,“ vysvětlil ojedinělost zákroku primář Hanek.

Výhodou laparoskopické operace je poměrně malý, zhruba šesticentimetrový řez. U otevřené operace může být řez dvacet centimetrů, i více.

„Operace trvala čistého času 1 hodinu a 50 minut, krevní ztráta byla prakticky neměřitelná, odhadem 20 až 30 mililitrů. U otevřené operace se ztráta krve pohybuje kolem 300 až 400 mililitrů. Byla to jedna z prvních laparoskopických operací na našem urologickém oddělení,“ popsal výhody laparoskopického zákroku primář Hanek.

„Oblastní nemocnice Příbram se použitím laparoskopie při odstraňování ledviny se zhoubným bujením stala jednou z mála krajských nemocnic, které mohou tento typ urologických operací pacientům nabídnout, a to díky špičkovému technickému vybavení a sehranému operačnímu týmu,“ řekl ředitel příbramské nemocnice Stanislav Holobrada.

Ještě dodal, že tyto obtížné operace jsou prováděné obvykle na klinických pracovištích, v nemocnicích krajského typu se přitom stále rozhodně nejedná o zákroky rutinní. Laparoskopické odstranění ledviny bylo v Příbrami zařazeno do standardního spektra urologických operací, které bude postupně rozšiřováno o další typy výkonů.