Jak se přesně nazývá vaše řemeslo?

Moje řemeslo se nazývá optik! Jsem diplomovaný oční specialista. Zabývám se prodejem a zhotovováním brýlí, zábrusem čoček, opravami dalekohledů, lup a čtecích zařízení. Opravuji veškerý sortiment, kde se objevují čočky či optická soustava.

Co vás na téhle profesi nejvíce baví?

Baví mě, že s každým zákazníkem a každými brýlemi řeším jiný problém. Nejde o monotónní práci. Musím zapojit mozek a listovat v katalozích a najít optimální řešení. Musí se také spolupracovat se zákazníkem a splnit přesně jeho představy a požadavky. Záleží na tom, kolik chce do brýlí investovat peněž, jak silná skla požaduje, jaké chce obruby atd. Naplňuje mě spokojený zákazník, který jde okolo a zastaví se a pochválí naše služby.

Porovnání brýle a čočky. Co je podle vás výhodnější a účinnější?

Já zastávám názor, že lidé by měli volit spíše brýle. Čočky děláme také, ale myslím si, že čočky by měly být provázány s brýlemi. Měla by to být určitá alternativa. Čočka se může roztrhnout, může být špinavá, hygienicky problematická. Brýle se vezmou a sundají. Ideální je mít čočky na činnosti, kde brýle mít nemůžete.

Jak jste se ke své profesi dostal?

Máme rodinnou firmu. Jsme zde od roku 1991. Název naší firmy je Optik Antonín. Dělá tu celá rodina – já,otec a matka. Otevřeli jsme i druhou pobočku. Předělali jsme ji na nestátní zdravotnické zařízení. Splňujeme normy na aplikaci čoček, refrakci atd. Podléháme dost náročným zdravotnickým standardům. V jedné prodejně nabízíme čočky, dalekohledy a vyšetřování. V druhé je pak dílna na zabrušování, opravy a prodej brýlí.

Ubývá na trhu zákazníků? Cítíte jako firma, že lidé přestávají navštěvovat optiky nebo naopak přibývá klientů?

To je spojené s konkurencí. My jsme tu byli jedni z prvních. Lidé už se k nám naučili chodit, ale přibývá konkurence a tím pádem také ubývá zákazníků. Z hlediska zdravotního lidé vidí stále stejně, ale více se tímto problém zabývají. Mají přístup k informacím. Máme klientelu nejen z České republiky, ale také ze Švýcarska, posíláme brýle do Francie, USA a Austrálie. Máme třeba patnáct rodin z Holandska, které k nám pravidelně jezdí pro brýle. Lidé stále vidi spatně a potřebují radu.

Setkal jste se ve své profesi s nějakým opravdu výstředním přáním?

Přišel k nám zákazník koupit náboje do brokovnice a nebo pro slepeckou hůl. Ze zvláštního sortimentu se zabývám přístrojovou optikou, zrcadly do pušek, sportovními brýlemi a jejich úpravou a vycentrováním. U toho už člověk musí přemýšlet a kombinovat.