„Letošní návštěvnost byla ještě o dvacet procent nižší než loni, a už loni to nebylo nic moc. Náklady obce na provoz kempu zhruba pokryly výnosy z turistů,“ potvrdil Jiří Okrouhlík, starosta obce Milešov.

Právě Milešov vlastní velké části stanových míst v kempech Trhovky, Bor a Popelíky. Podle provozovatelů občerstvení je na vině kromě letošního deštivého sprna hlavně zelená voda plná sinic. Problémem znečištění podle Jakuba Borovce z Akademie věd je hlavně fosfor ve vodě přitékající z povodí řek Lužnice a Nežárky.

Pro alespoň částečné zlepšení situace je prý nutná modernizace odpadních vod v okolních obcích.

Opatření mohou podle Borovce zbavit přehradu asi 20 procent fosforu ve vodě. Zbytek ale tvoří právě voda přitékající do přehrady.

Tu znečištují různá hnojiva spláchnutá z luk a polí, splašků z obecních kanalizací či odpadní voda od velkochovatelů dobytka. Proto, aby se podařilo Orlík pročistit tak, aby se zde tvořily sinice jen velmi minimálně a voda byla skutečně čistá, by bylo zapotřebí nejméně miliarda korun.

„Pokud bychom řešily i přítoky, byla by suma ještě vyšší,“ upozornil starosta Písku Miroslav Sládek s tím, že před 15 lety zde bylo o 50 procent rekreantů více než letos.

Štěstím této lokality je fakt, že jen na Orlické přehradě leží zámek Orlík a hrad Zvíkov. Díky nim se alespoň částečně turismu v této kdysi oblíbené rekreační oblasti daří.

Petra Škrabalová