„Je to spíš preventivní opatření přijaté pro jistotu, abychom byli připraveni na příjem dalších pacientů s koronavirem,“ řekl k rozhodnutí, které krizový štáb nemocnice přijal na svém pravidelném zasedání, k němuž se schází každý týden.

Jenom běžná provozní změna

Nemocnice naštěstí nemusela nahonem reagovat na nějakou vypjatou situaci. Je nicméně pravda, že počet lidí, kteří jsou v Příbrami hospitalizováni s koronavirem, se v posledních dnech zvýšil. Aktuálně jich v tamější oblastní nemocnici leží 49 – z nichž 10 potřebuje intenzivní péči. Osm z nich však přibylo v posledních dvou dnech, což už je varující signál. Mimochodem – kvůli koronaviru nyní příbramské nemocnici chybí 14 zaměstnanců (ať už přímo z důvodu pozitivity, nebo zůstali v karanténě).

Na vývoj epidemické situace reagoval krizový štáb rozhodnutím o vyhrazení jednoho ze dvou ortopedických oddělení nemocnice – toho menšího, s 12 lůžky – pro pacienty s koronavirem. Tamější pacienty s běžnými chirurgickými diagnózami (třeba se zlomeninami), kteří do víkendu nebudou propuštěni, čeká přeložení.

Vrací se tak stav, který byl aktuální ještě přednedávnem: jako covidová jednotka bylo toto pracoviště uzavíráno před dvěma týdny. Nemocnice včetně té příbramské totiž operativně reagují na vývoj situace převáděním některých oddělení mezi běžným a covidovým režimem. Tak to funguje v celém kraji; Deníku to potvrdil středočeský radní pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).

„Je standardní proces, že covidová pracoviště uzavíráme a otvíráme podle potřeby,“ vysvětlil i Janota. S tím, že cílem je v co největší míře zachovávat i ostatní, necovidovou péči. Zaměření jednotlivých pracovišť se tak může měnit. V současnosti, kdy má nemocnice půl stovky pacientů s koronavirem – na počátku února jich bylo o deset méně – má vyčleněno celkem 65 covidových lůžek. Avšak pokud by bylo třeba, může se dostat až k 90; jako už ke konci listopadu.

„Dá se využít gynekologie, kterou lze sloučit s porodnickým oddělením, také můžeme uzavřít urologii a spojit ji s chirurgií,“ naznačil Janota Deníku možná řešení s konkrétními příklady, jak získat místa potřebná pro pacienty s koronavirem. „Ale to vždycky závisí nejen na potřebě lůžek, ale i na konkrétních počtech pacientů,“ zdůraznil.

Dobře se nevyvíjejí kapacity JIP

To, že středočeské nemocnice běžně reagují na vývoj epidemické situace ve spádové oblasti i aktuální obložnost, potvrzuje i krajský radní Pavlík. Během celého období pandemie platí, že pokud situace není příznivá, vyčleňují pro koronavirové pacienty více postelí – a v opačném případě zase převádějí oddělení zpět na běžný režim. „Vždy reagují na aktuální stav a na to, jak se vyvíjejí čísla,“ řekl Deníku.

Aktuální situace se podle Pavlíkových slov nejeví zrovna příznivě nejen na Příbramsku, ale v celém kraji. Ve čtvrtek ráno bylo ve středočeských nemocnicích hospitalizováno 581 pacientů s koronavirem – a z nich 125 na lůžkách intenzivní péče. Právě tento údaj budí nejméně optimismu: v celém kraji zbývává volných 12 procent kapacit. Lepší je informace o volných přístrojích pro umělou plicní ventilaci: těch je 21, což odpovídá 17 procentům. Lůžek s kyslíkem je volných 15 procent – tam však stále jde o více než tři stovky.

Koronavirus na Příbramsku
- Aktuálně 1181 lidí s potvrzenou nákazou
- Současná přepočtená nemocnost 1028,94 osoby na sto tisíc obyvatel
- Od počátku sledování vývoje pandemie 13 030 nakažených, z nichž 113 zemřelo
Zdroj: Krajská hygienická stanice Středočeského kraje; údaje k 18. 2. 2021