Dlouhodobé přípravy městských úředníků, strážníků, policistů, členů spolků a příspěvkových organizací, lidí z Hornického muzea a dalších vrcholí 
v pátek. To se od rána do areálu Nováku sjíždějí děti na výukový a zábavní program a odpoledne sem míří celé rodiny. Někteří se nemohou dočkat, až se přiblíží sedmnáctá hodina a zazní první tóny festivalu z pódia, jako například Tereza, Karolína a Gabriela čekající na lavičce u rybníku.

„Ráno jsme sem přijely se školou a teď se už těšíme na koncert. Nejvíc? No určitě na Atmo music," tetelí se radostí školačky. Denní program plný zajímavostí hodnotí jako moc pěkný nejen pro ty nejmenší, ale i pro teenagery.

Mezi tím se na náměstí TGM scházejí členové hornických a hutnických spolků z republiky a letos také ze zahraničí v rámci setkání hornických měst. Nejživěji je u stolu slovenských hostů, kteří baví ostatní svými lidovkami.

Ani sobotní počasí nebrání oslavám, které o sobě dávají vědět do půlnoci ze všech stran. Odpoledne to nejvíc žije na Březových Horách, jejich středem kolem patnácté hodiny prochází tradiční průvod horníků a hutníků. Po boku starosty Příbrami Jindřicha Vařeky přichází ministr financí Andrej Babiš, který jako jeden z mnoha hostů akce stříhá pásku k nově vybudovanému kulturně vzdělávacímu centru v historickém objektu na Anně.

Hornické muzeum při oslavách otevřelo po letech příprav nové vzdělávací centrum

close Sobotní hornické slavnosti na Březových Horách, jejichž součástí bylo otevření nové dlouho připravované výstavní expozice na Anně. Umělecký kovář Michal Šimek mezi svými abstrakcemi. zoom_in

HORNICKÉ muzeum Příbram při oslavách v sobotu slavnostně otevřelo nově vybudované kulturně vzdělávací centrum, umístěné v historickém průmyslovém objektu na Anně. Toto centrum bude sloužit 
k pořádání přednášek, workshopů a interaktivních programů určených zejména školám a rodičům s dětmi,
s cílem uchovávat slavné hornické tradice Příbramska i pro příští generace. V centru jsou vlastně výstavy dvě. První z nich představuje kovové objekty 
z dílny uměleckého kováře Michaela Šimka, druhá obsahuje umělecké fotografie březohorského historického podzemí, jejichž autorem je Miroslav Zelenka.

Festival kápl do noty i teenagerům

close Tereza Rampová, Karolína Rampová a Gabriela Corghi čekají, až začne koncert a nemůžou se dočkat kapely Atmo music. zoom_in

ZLEVA Tereza Rampová, Karolína Rampová a Gabriela Corghi čekající v pátek odpoledne na lavičce na Nováku na začátek festivalu Novák 800. „Nejvíc se těšíme na Atmo music," tetelí se radostí školačky.

ANKETA: Co byste popřáli Příbrami k 800. narozeninám?

close Jan Chvalník nejml., Příbram zoom_in

Jan Chvalník, 15 let Příbram

"Líbí se mi památky v Příbrami a líbilo by se mi, kdyby se víc vyzdvihly nahoru, aby o nich vědělo co nejvíc lidí. Navázal bych tak na výstavu, kterou máme ve škole (Gymnázium pod Svatou Horou), vyfotili jsme fotky, třeba Svatou Horu, napsali jsme k tomu text a tak. Myslím si, že kultura lidi sbližuje a znalosti o městě prohlubují vztah k místu, kde žijeme."

close Ján Chvalník ml., Příbram zoom_in

Ján Chvalník ml., 45 let
Příbram

"Městu bych popřál, aby 
k sobě byli Příbramáci tolerantnější, aby se měli rádi a víc se setkávali, aby takových akcí, jako jsou hornické slavnosti, bylo víc. Děláme výstavy betlémů, mincí a různých věcí, jsem sběratel a fandím kulturním akcím. Takových lidí je tu víc a mnozí dělají pro druhé zadarmo, takže si přeju, aby takových lidí bylo víc a aby k sobě lidi byli hodnější."

close Karel Haderer, Březové Hory, Příbram zoom_in

Karel Haderer, 70 let
Březové Hory

"Přál bych si, aby se Příbram dál zlepšovala, stejně jako její okolí. A aby městem nejezdily staré a opotřebované autobusy, které nám tady čoudí. Taky, aby se tady lidem nezvyšovaly daně, jako nám město zvýšilo daně z nemovitostí, no a aby se tady lidem dobře žilo. V neposlední řadě bych si přál, aby příbramský fotbal v tabulkách lépe umisťoval."

close Pavel Oktábec, Obecnice zoom_in

Pavel Oktábec, 68 let
Obecnice

"Popřál bych Příbrami, aby se jí dařilo lépe než dosud, aby se tu snížila nezaměstnanost a víc lidí našlo práci. Příbram má spoustu pozitivních parametrů, ale nezaměstnanost nejvyšší 
v kraji. Hlavně od doby, co tu už nefunguje hornictví. Pro moji generaci je to už nostalgie, mladí už to tak nevnímají, ale mě je líto, že horníky potkávám už jen při podobných akcích."

close Iveta Vojčíková, Milín zoom_in

Iveta Vojčíková, 40 let
Milín

"Příbrami přeji hodně turistů, ekonomický růst, hodně sezdaných manželství a nově narozených dětí, aby všechno fungovalo tak, jak má, aby to tu žilo. V Příbrami jsem studovala, vdávala, porodila dvě děti, mám ji ráda a nikdy bych se nikam jinam stěhovat nechtěla. Jestli mě to v Příbrami někam táhne, tak na Svatou Horu a u nás v Milíně na blízkou Makovou."