Památník, který je jednou z poboček Hornického muzea Příbram, se stane přímo ohniskem této akce: právě tam dojde na registraci běžců, která začíná v devět hodin. O hodinu později se začne sportovat naplno: na 10.00 je plánován start závodu dětí na 200 metrů, v 10.25 má následovat pěší závod – organizátoři mysleli i na pětikilometrovou procházku se psy či procházku s holemi nordic walking – a od 10.30 by se měli vydávat dospělí na pětikilometrovou trasu.

„Cílem je připomenout si vznik republiky i osud lidí uvězněných v táboře Vojna a v dalších komunistických vězeních,“ sdělila Deníku programová pracovnice muzea Stanislava Moravcová. Upozorňuje, že pětikilometrové trasa připomene příběhy lidí, kteří právě zde nuceně pobývali. „Zavede běžce na místa spjatá s osudy politických vězňů, kteří byli ve vykonstruovaných procesech odsouzeni na dlouhá léta žaláře v bývalém lágru Vojna,“ připomněla. Vzpomínky však budou patřit i lidem, kteří pobývali v jiných vězeňských zařízeních.

Běh pro republiku.
TIPY DENÍKU: Kam vyrazit o víkendu? Podzim patří nejen halloweenu a dýním

Moravcová současně dodává, že osudy nespravedlivě perzekvovaných osob si mohou zájemci připomenout celoročně, a to díky naučné stezce s názvem Po stopách politických vězňů. „Na její trase je rozmístěno sedm informačních panelů představujících konkrétní místa a příběhy politických vězňů,“ poznamenala. S dodatkem, že prostřednictvím těchto příběhů stezka propojuje Památník Vojna, Lešetice, Žežice, Brod, vlakové nádraží v Příbrami a Svatou Horu.

V případě běhu s padesátikorunovým startovným (pro děti je účast zdarma) se organizátoři akce se inspirovali v Berlíně – a někdejší Berlínskou zdí. Podél ní je každoročně pořádán běh jako připomínka všech lidí hledajících svobodu, kteří se mezi roky 1961 a 1989 pokoušeli dostat z „východní“ strany na Západ – a nepřežili. Lidé, kteří byli na útěku (a platí to i pro řadu těch, kteří se snažili uniknout z vězení československých komunistů), prostě museli běžet; nezřídka jejich závod o život neskončil vítězstvím…

Krájení ovoce.
Podívejte se: Ve skanzenu ve Vysokém Chlumci se konalo Havelské posvícení

Návštěvníci, kteří si přijdou zaběhat k Památníku Vojna, budou moci zavzpomínat třeba i na osud Milady Horákové nebo na „Akci K“ k likvidaci klášterů. Důraz pořadatelé kladou na osud letce Rudolfa Pernického, který byl vězněn 11 let. A připomínají, že vedle 105. výročí vzniku samostatného československého státu máme letos také 30 let od vzniku samostatné České republiky.