Dvě překrásné vodní plochy v hlubokých brdských lesích mohou nyní turisté navštívit pěšky nebo na kole a obdivovat skoro panenskou přírodu kolem Hořejšího i Dolejšího padrťského rybníku.

Nejjednodušší je dojet vlastním autem do obce Teslíny, odkud už vede cyklostezka značená číslem 2275. Ta se však napojuje na 2273, kde je potřeba odbočit doleva a zanedlouho se ocitnete na hrázi Hořejšího padrťského rybníku. Cyklostezka dále pokračuje kolem skály Marie Terezie přes vrch Okrouhlík do obce Trokavec. Opačně to lze samozřejmě také.

Poměrně nově zpřístupněná oblast je v okolí Hořejšího padrťského rybníku, kam návštěvníci mohou volně vstupovat do lesa. Tato oblast má bezmála sedmnáct kilometrů čtverečních a navazuje jižním směrem na již přístupnou cyklostezku. Teslíny nebo o něco vzdálenější Míšov při silnici I/19 je dobře přístupný také autobusem na lince Rožmitál – Spálené Poříčí.

V blízkosti rybníků se nikde nenajíte, ale příjemná restaurace Jaro je například v obci Věšín. Zde je rovnou i penzion. Ve Věšíně je zároveň Rekreační středisko Brdy, které též nabízí ubytování a pohostinství. Dobře se však najíte i v hostinci Gril Míšov v blízké obci Míšov. Takže pití a svačinu s sebou.

Co zde žije

Oba rybníky jsou významným zdrojem pitné vody pro Rokycansko, ale rovněž jsou rájem pro ornitology. Žije zde velké množství různých druhů ptáků. Turisté tak mohou obdivovat lovícího orla mořského, na tahu se objevuje orlovec říční, z Padrťského potoku nad hladiny rybníků zalétá ledňáček říční, z rákosí se ozývá slavík modráček, v okolí rybníků jsou k vidění čápi černí, volavky popelavé, volavky bílé a mnoho dalších. Fauna i flora je v této lokalitě skutečně pestrá.

Padrťské rybníky byly uměle vytvořeny před stovkami let

Hořejší i Dolejší padrťský rybník nesou svá jména po zaniklé obci v Brdech. Až do začátku padesátých let minulého století zde stály obce Padrť, Přední a Zadní Záběhlá a Kolvín. Padrť byla založena už v roce 1565 a důvodem bylo železářství. Stávaly tu dvě vysoké pece, čtyři hutě a pět hamrů. Všechny zmíněné obce byly částečně vysídleny v době nacistické okupace, ale po válce se sem původní obyvatelé opět vrátili. Zcela vysídleny a zničeny byly tyto obce v souvislosti s rozšířením Vojenského újezdu Brdy. Byla tu zřízena jedna z cílových ploch vojenského újezdu, která však už dnes není využívána. Z původních obcí tu nestojí ani jeden dům, v terénu nejsou rozeznatelné skoro ani základy, zkušené oko však pozná rozdělení polností a systém bývalých komunikací. Padrťské rybníky svou nadmořskou výškou 630 metrů nad mořem jsou nejvýše položenými hospodářskými rybníky ve středních Čechách. Vzhledem ke své poloze a okolním lesům jsou padrťské rybníky jedny z nejčistších v Čechách. Nyní se využívají hlavně pro chov ryb. Není to tak dávno, co byla tato lokalita turistům částečně zpřístupněna.