U silnice vedle stavby hypermarketu Obi v Příbrami na Zdaboři se povalují dřevěné palety. Dělníci je tam zapomínají a palety se pak v noci stávají slušným zdrojem příjmu některých nenechavců.
Ve večerních hodinách byli redaktoři Deníku svědky incidentu, při kterém chytili městští strážníci na Zdaboři dva mladíky, jak si odnášejí dřevěné palety od staveniště. Lup jim překazili a domluvou je přiměli k vrácení palet na místo.
„Nestává se nám často, že bychom lupiče při krádeži palet chytili. Je to především starost stavební firmy, která by si měla zajistit hlídání objektu,“ vyjádřil se zástupce velitelky Městské policie Příbram Ladislav Hadrbolec.
Zjistili jsme, že příbramské prodejny stavebnin vykupují palety pouze ve velkém.
„U nás by rozhodně podobní sběrači palet s prodejem nepochodili,“ shodují se vedoucí stavebnin v Příbrami.
Jsou ale místa, kde se dá paleta v dobrém stavu prodat až za 120 korun.
„Lidé k nám zatím nenosí palety po jedné a my jejich původ ani nezjišťujeme. Vykupujeme je většinou ve větším množství. Nejméně ale vyplatíme za kus, pokud je paleta v horším stavu, padesát korun, což na cigarety stačí,“ prozradil Jiří Vacek z příbramského výkupu palet. Dodal, že stačí, když zapomene paletu před skladem a ráno už ji nenajde. O palety prý je všeobecně velký zájem už kvůli topení.