Březnický zámek se letos těšil z převážně tuzemské klientely. Dospělí i děti tu nacházejí různorodou zábavu na celý den. O prázdninách se sem prý přijelo podívat zatím přes osm tisíc návštěvníků.

“Velký zájem jsme zaznamenali o nedávné pouti. Lidé využívají zvláštní nabídky zámku, různé akce a podobně. Zájem budí lesní skřítci ve sklepení nebo prohlídka bylinné zahrádky. Kdo si chce užít klidu a pohody, poslouží mu k tomu rozlehlá zámecká zahrada,” řekl kastelán Zámku Březnice Robert Barták.

Neméně zajímavým místem pro odpočinek se stává Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami. V červenci sem přijelo přes jedenáct set lidí. Náplň zdejší expozice láká zajímavé osobnosti, mezi kterými se nedávno objevil bývalý prezident Václav Havel, herec Zdeněk Svěrák nebo třeba významný korejský dirigent.

O celou tisícovku návštěvníků víc než loni měl o letošních prázdninách Zámek Dobříš. Číslo se vyhouplo na 14 tisíc, což je podle zástupkyně kastelána Renaty Semové v době krize nečekané. „Pořádali jsme spoustu akcí, jako například noční prohlídky na zámku, jazzový večer a také akci pro hosty z Mongolska, kteří zde slavili státní svátek. Často k nám jezdí turisté z Japonska, kterým se zámek velmi líbí,“ vzpomínala Renata Semová.

Ne všechny památky v okolí Příbrami si ale mohou libovat. Srpen je například poslední šancí na návštěvu Zámku Hluboš, který musí kvůli nedostatku financí alespoň dočasně uzavřít. “Návštěvnost je letos lepší než loni, přitom jsme měli jen dvě akce, ale o to významnější. Natáčel se tu televizní seriál Pojišťovna štěstí, což nám alespoň přispívalo na provoz. Teď už ale nemáme peníze,” řekla Deníku manželka spolumajitele zámku Alena Velková.