VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Živočichy ochrání dvě nové přírodní památky

Příbramsko – Žáby, čolky, netopýry a další ohrožené živočichy na Příbramsku ochrání dvě nové přírodní památky. Rada Středočeského kraje totiž schválila návrh na vyhlášení přírodní památky Štola Jarnice u Týnčan a mokřad u Jablonné.

28.4.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Redakce

Pro představu. Území Štola Jarnice leží na západně orientovaném svahu návrší Křemenice, přibližně 500 metrů východně od Týnčan v obci Petrovice.

„V lokalitě se vyskytuje nenápadný druh netopýra - vrápenec malý, pro jehož přežití se musí vytvořit vhodné podmínky. Dalším důvodem ke zřízení přírodní památky jsou vlastní podzemní prostory a krasová výzdoba jeskyně,“ vysvětluje náměstek pro životní prostředí Miloš Petera.

Kromě pomoci administrativního rázu se ochrana tohoto území bude týkat také praktických opatření. Půjde především o kontrolu a údržbu vstupních objektů a vletových otvorů, kosení trávy a prostříhání porostů borovic.

Na území se rozkládá svah a navazující plošina v místní poloze Jarnice s travními porosty a skupinou náletových, většinou jehličnatých dřevin. Celková rozloha činí 0,3 ha. Sousední pozemky jsou využívány jako orná půda. V západní části svahu se nachází vstup do průzkumné štoly, při severní hranici jsou pak dva svislé vstupy do Velikonoční jeskyně.

Další území vyhlášené jako přírodní památka je oblast Jablonná – mokřad s vodní plochou a navazujícími lučními a lesními porosty o celkové výměře 13,2 ha v katastrálním území Horní Hbity v okrese Příbram.

„Navržená lokalita představuje jednu z nejcennějších lokalit z pohledu obojživelníků ve středních Čechách. Hlavním cílem ochrany území je udržení početné a perspektivní populace kuňky obecné, jejího biotopu a populace dalších druhů ohrožených obojživelníků, například čolka velkého, čolka obecného, blatnice skvrnité, skokana štíhlého, skokana zeleného a ropuchy obecné,“ dodává Petera.

Je to místo, která přispívá k udržení příznivého stavu evropsky významných druhů, i proto byla tímto územím vymezena evropsky významná lokalita Jablonná – mokřad zařazená do národního seznamu evropsky významných lokalit.

Autor: Markéta Lišková

28.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Rath
22

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Netradičně přímo při závodě volili účastníci Trailmaniacs.
3

OBRAZEM: Volby na běžeckém závodě na Příbramsku

Příbram o svém vítězství nad Ústím rozhodla čtyřmi góly během patnácti minut

Příbram – Fotbalisté 1. FK Příbram přivítali ve dvanáctém kole FNL na domácím hřišti Ústí nad Labem, v jehož dresu se do známého prostředí vrátili bývalí hráči příbramského týmu Štěpán Kacafírek a Pavel Pilík. Příbramští fotbalisté utkání nakonec zvládli, když především díky zlepšenému výkonu ve druhém poločase a čtyřem brankám během patnácti minut zvítězili 4:0.  

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

Dobříš – Sport mu dlouhou dobu nic neříkal, ale pak objevil kouzlo Muay Thai, kterému je nyní schopen obětovat naprosto cokoliv. Nejen o tom mluvil v rozhovoru Bernard Plavec.  

Na Příbramsku je o volby rekordní zájem

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - S úderem čtrnácté hodiny se včera na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení