Sedmatřicetiletý Vojtěch Poláček vystudoval divadelní vědu a dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Tam také působil jako vědecký pracovník na katedře divadelní vědy – a muzejnické zkušenosti nasbíral na postu divadelního oddělení v Národním muzeu. Takovou kvalifikaci nového ředitele si pochvaluje krajský radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda (Spojenci/TOP 09). „Má odpovídající vzdělání, zkušenosti s muzejní praxí, zkušenosti s médii a bohatou praxi na vědeckých projektech i publikacích,“ vyzdvihl. S dodatkem, že výběrová komise oceňovala také „zdravé nápady pro práci s veřejností různých věkových skupin“.

Sám Poláček má jasno: s jeho nástupem přijdou změny. „Chtěl bych se zaměřit na inovaci expozic a doprovodného programu, zejména s ohledem na dětského návštěvníka,“ připomněl. Dále označuje za výzvu těsnější spolupráci s dalšími památníky, ale také se vzdělávacími institucemi. „A v neposlední řadě má velký potenciál také park, který je možné intenzivněji využívat pro kulturní a společenské účely,“ upozornil budoucí ředitel na plánované akce v plenéru.

Zámecký areál nechal v roce 1878 postavit jako venkovské sídlo Václav Robert hrabě z Kounic, který se oženil s herečkou Josefínou Čermákovou; starší sestrou Dvořákovy manželky Anny. Dvořák byl jako ještě neznámý mladík učitelem klavíru obou Čermákovic sester (a někdy se dává k lepšímu, že se se v mládí stal i odmítnutým ctitelem Josefíny, avšak zůstali přáteli; později, když Dvořákovi pobývali v Americe, dohlížela na výchovu jejich dětí právě bezdětná teta Josefína).

Sám Dvořák na zámku často pobýval – a místo se mu velmi líbilo. V roce 1884 dokonce od švagra koupil pozemek se špýcharem, který nechal proměnit ve vilu Rusalka. Tam skladatel nejen komponoval, ale také si užíval radostí venkovského života: práce v zahradě, v sadu, a dokonce choval holuby. Památník připomíná nejen Dvořáka, jeho život dílo i pobyty na Vysoké a jeho manželku pěvkyni Annu, ale přibližuje také osobnosti manželů Kounicových. Přístupný je celoročně; na zámku se také konají koncerty.