Pomůcky do školy raději na etapy

Za několik dní začne nový školní rok a už nyní někteří rodiče se svými dětmi zavítají pro pomůcky do papírnictví.

„Sice je ještě čas, ale raději pomůcky nakupujeme po etapách. Přece jenom je to finanční zatížení a nakupování po částech není tak znát,“ uvedla Martina Kostková, maminka dvou školáků z Třebska.

Někteří rodiče shánějí školní pomůcky pro své děti s předstihem, protože se chtějí vyhnout frontám a přeplněným obchodům. Takovéhle nákupy bývají často psychicky vyčerpávající jak pro rodiče, tak i pro samotné děti.

Podle Martiny Kostkové za tento rodinný stres dost často může škola.

Za špatné voskovky byla i poznámka

„Dostali jsme seznam, co budou děti potřebovat v novém školním roce. To je fajn, ale někdy jsou ty požadavky úplně zbytečné a přehnané. Vloni holka neměla voskovky předepsané značky a dostala poznámku. Jak vidíte, v tomto papírnictví je také nemají. Lítáte, sháníte, ale neseženete. Už dopředu víte, jak budou učitelé reagovat, to by přece rozčílilo kdekoho,“ řekla Martina Kostková.

O prvňáky se školy většinou postarají

Ještě relativně dobře z tohoto shonu vyváznou rodiče prvňáčků, kterým většinou škola poskytuje nějaké základní pomůcky zdarma jako dárek, ale co nevidět budou potřebovat další. Alespoň „přežijí“ ten první nápor v klidu.

Někde řeší pomůcky poplatkem do fondu

Jsou však školy, které otázku pomůcek řeší úplně jiným stylem. Vybírají prý takzvaný třídní fond, který rodiče ve škole zaplatí a poté už se o nic nestarají. Vše zařizuje škola nebo přímo učitel. Děti mají potom pomůcky všechny a dokonce stejné, kdy hned v první třídě odpadá problém závisti a snižují se prý i krádeže.

Na otázku, zda jsou pomůcky dražší než vloni, odpověděla Martina Kostková, že pohyb cen u tohoto zboží nesleduje, ale že každoročně zaplatí za jedno dítě školou povinné kolem dvou tisíc. Ovšem to hovořila pouze o začátku školního roku.

První nápor se čeká v září


Největší nápor však papírnictví očekávají začátkem září.

„Školáci sice chodí už teď, ale nejvíce jich bývá první týden v září. Jak začnou chodit do školy, učitelé jim dají seznamy pomůcek a oni pak jdou shánět a nakupovat,“ sdělila zaměstnankyně papírnictví v Pražské ulici Eva Krupková.

Kamenné obchody dříve měly nával

Majitel papírnictví ve Smetanově ulici Zdeněk Fous řekl Deníku, že byl nucen se přestěhovat z původního místa kvůli výstavbě nových supermarketů. Dříve prý už v tomto období míval v obchodě fronty.

„Vzhledem k tomu, že jsme nyní na poměrně zastrčeném místě, nějaké návaly lidí ohledně začátku školního roku neočekáváme. Lidé si nakoupí spolu s potravinami i ostatní věci v supermarketech a do kamenných obchodů už se tolik nevydávají. S určitými školami máme dohody, že jim pomůcky dodáváme přímo. V tomto případě se začátek školního roku projeví, ale davy lidí k nám skutečně neproudí,“ řekl Zdeněk Fous.

Papírnictví jsou na tom podobně jako jiné kamenné obchody. Supermarkety už dávno nejsou pouze o jídle. Nabídka zboží je stále pestřejší.

„Nyní i supermarkety začaly nabízet školní pomůcky a v žádném případě jim není možné konkurovat. Vůbec se nebavím o kvalitě zboží, ale lidé prostě jdou a koupí si to,“ dodal Zdeněk Fous.

Knihkupci čekají také na září

Starší žáci a studenti berou útokem navíc ještě knihkupectví, aby si zajistili požadované učebnice.

„Studenti chodí v podstatě v průběhu celých prázdnin. Většinou jim učitelé na konci školního roku dají seznam s literaturou, kterou budou v následujícím roce potřebovat. Stejně ale bývá největší nával první týden v září,“ uvedla zaměstnankyně knihkupectví v Pražské ulici Iva Šnajdrová.

Zvláštní zájem o některý typ učebnic podle Ivy Šnajdrové není.

„Je to různé. Každá škola, ale i jiný učitel, má úplně jiné požadavky, takže přímo určit, která učebnice by vyhrála titul nejprodávanější, nejde,“ řekla Iva Šnajdrová.

I na učebnicích lidé mohou ušetřit


Snadno určit prý lze, které učebnice jsou nejdražší. Jedná se o publikace k odborným předmětům a cizojazyčné učebnice.

Pokud jde o supermarkety má podobný názor, jako mají majitelé papírnictví, také Iva Šnajdrová.

„Dnes už se dají koupit některé učebnice i v supermarketech, kterým se dá jenom těžko konkurovat. Lidé učebnice nakupují tam nebo si některé střední školy pořádají své vlastní burzy učebnic, tím pádem prodej učebnic klesá,“ dodala Iva Šnajdrová.