Příkladem problematického místa je oblast u Spartaku nacházející se právě v Příbrami II, kde je parkoviště pro několik desítek automobilů, ale přes den je tam téměř nemožné zaparkovat. "Toto parkoviště v těsné blízkosti autobusové zastávky, kde staví spoje na Prahu, je totiž od ranních hodin obsazené právě tzv. pendlery, řidiči, kteří dojedou z okolních obcí do Příbrami a odtud cestují dále za prací hromadnou dopravou," popsala mluvčí příbramské radnice Eva Švehlová. 

„Právě pro tyto pendlery mají sloužit záchytná parkoviště, která jsou v Příbrami na trase autobusů PID k dispozici. Nově je to například parkoviště na Flusárně, kde je rovná stovka míst, a pár desítek metrů od tohoto parkoviště je autobusová zastávka obsluhovaná mimo jiné linkou PID,“ řekl 1. místostarosta města Vladimír Karpíšek.

Mapa parkovací zóny.Mapa parkovací zóny.Zdroj: Město Příbram

Příbram II bude pilotním projektem zavádění parkovacích zón ve městě. Fialová parkovací zóna bude zahrnovat celou oblast vymezenou ulicemi: Fibichova, Ivana Olbrachta, Mánesova, Jasná, Koperníkova, Na Výsluní, Q. M. Vyskočila, Jaromíra Zástěry, Pod Hvězdárnou, Hlinomazova, U Václava, Kamenná, U Lomu, Žižkova, Květenská, Východní náměstí, Sevastopolské náměstí, V Zahradách, Partyzánská, Alšovo náměstí, Luční, Bytízská, Na Leštině, Fantova louka, Na Stezce.

"Ve zmíněných ulicích bude postupně osazováno dopravní značení informující o zóně a možnosti platby za parkování. Prvním místem, kde má být platba zavedena již od poloviny listopadu, je uvedené parkoviště u Spartaku, kde bude výše platby stanovena na 10 Kč/hod., s tím, že parkoviště bude zpoplatněno ve všední dny v čase od 7.00 do 18.00 a v sobotu od 7.00 do 12.00 s výjimkou státních svátků. Mimo tuto dobu bude parkování bezplatné," vysvětlila Eva Švehlová.

Jak to bude s rezidenty? „Rezidenti, tedy občané, kteří v dané oblasti mají trvalé bydliště nebo jsou vlastníky nemovitosti, mají parkovací oprávnění na první automobil zdarma. V případě, že je na danou osobu napsáno více automobilů, za druhý a další vůz již bude hradit roční poplatek ve výši dva tisíce korun. Podotýkám, že se jedná o automobil registrovaný na osobu, nikoliv na číslo popisné. Pokud tedy v domácnosti má na sebe registrovaný jeden automobil manžel a jeden manželka, je to vždy první vůz a poplatek se nehradí. Rezident s registrovaným vozem může poté bezplatně parkovat v celé vymezené oblasti, v tomto případě ve fialové parkovací zóně,“ říká místostarosta Karpíšek a dodává: „Pokud rezidenti parkují své automobily na svém pozemku či v garáži, samozřejmě je nemusí vůbec registrovat.“

Ilustrační foto.
Munice a granáty na Příbramsku. Tři nebezpečné nálezy během posledních dvou dnů

V jiné pozici jsou tak zvaní abonenti, což jsou fyzické osoby podnikající nebo právnické osoby se sídlem či provozovnou v dané lokalitě. Abonenti nejsou na rozdíl od rezidentů od platby za první automobil osvobozeni, ale mohou si pořídit měsíční, půlroční nebo roční kartu, případně přenosnou kartu, kterou je možné používat na více registračních značek.

"Jak bylo uvedeno, zpoplatnění fialové zóny bude nabíhat postupně tak, jak bude v jednotlivých ulicích osazováno dopravní značení. Stejně jako se bude postupně osazovat značení, bude od rezidentů a abonentů, kteří budou chtít v lokalitě i nadále parkovat ve veřejném prostoru, potřebná registrace na Odboru silničního hospodářství Městského úřadu Příbram," dodala mluvčí.

Se zavedením nové parkovací zóny může mezi občany vzniknout spousta nejasností a dotazů, které je možné zasílat na e-mailovou adresu: parkovani@pribram.eu.

Při červencové kontrole zjistila veterinární správa nepořádek ve výběhu.
V obci Láz odebrali chovatelce více než třicet psů. Případem se zabývá policie

Zavedení nové parkovací zóny v Příbrami II nijak nemění stávající parkovací zóny, ty budou prozatím fungovat beze změny, a to včetně parkoviště ve Fibichově ulici a parkoviště u Hvězdičky. „Se stejnou problematikou jako zde v oblasti Příbrami II se setkáváme v dalších lokalitách, kde postupně budou zaváděny zóny s tím, že prioritu budou mít vždy občané a živnostníci oproti pendlerům,“ dodává 1. místostarosta.

V neděli 29. října se od 16 hodin koná na parkovišti naproti Spartaku (u potravin Bala) sousedské setkání, kde bude 1. místostarosta Vladimír Karpíšek odpovídat na dotazy k zaváděné parkovací zóně.