„Občané s trvalým pobytem na území města a pravidelně dojíždějící zaměstnanci města a zřízených příspěvkových organizací zaplatí za roční parkovací průkaz místo 200 korun o 40 korun více,“ řekla starostka Březnice Jana Krajmerová. Navýšení se přesto zdá některým občanům příliš, i když po rozpočítání jeden den parkování na náměstí nestojí ani jednu celou korunu.

Podnikatelé a lidé bez trvalého pobytu zaplatí 500 korun za rok. Nově rada města schválila měsíční parkovací průkaz, který stojí 100 korun. „Pro lidi přijíždějící sem na dovolenou nebo pro chalupáře se tento průkaz podle mého názoru vyplatí. Další zohlednění jsme udělali vůči těm občanům, kteří se přihlásí k trvalému pobytu v průběhu roku. Ti si mohou zakoupit parkovačenku na zbývající počet měsíců za poměrnou část roční ceny do konce období platnosti,“ dodala Jana Krajmerová.

Město Dobříš má s parkovacími kartami už také nějakou dobu zkušenosti. „Dobříš je ohledně parkování rozdělená do několika kategorií. Přímo na ploše náměstí jsou parkovací automaty, kolem centra jsou zóny na parkovací průkazy a potom jsou záchytná parkoviště na okraji města, kde je parkování bezplatné a bez omezení,“ sdělil starosta Dobříše Jaroslav Melša. V Dobříši si lidé s trvalým pobytem mohou zakoupit roční parkovací průkaz za 300 korun a v zóně k tomu určené pak parkují celoročně a neomezeně. „Zavedli jsme, že v těchto zónách mohou parkovat i lidé bez průkazů, pokud tam najdou volné místo, ale pouze od osmi do šestnácti hodin,“ doplnil Jaroslav Melša.

Ještě nedávno to v Dobříši fungovalo tak, že lidé dostávali parkovací karty za 100 korun a platily na celý život. Změny platí od začátku kalendářního roku a lidé úplně nadšeně nesdílí nový režim parkovacích karet. „Je pravda, že lidé nepřivítali nový systém docela v klidu, ale to je vždycky, když někomu berete peníze z kapsy. Potom je rozladěn, ale na druhou stranu to vede k tomu, že místa kolem náměstí jsou mnohem efektivnější, je také větší přehled a myslím, že lépe zaparkují i ti, kteří přijíždějí do Dobříše z okolí nebo se vracejí z práce večer a hledají místo k zaparkování. Stejně je to ale věčný boj, protože míst vyhrazených k parkování je pořád málo. Normálně u nás platí jedna parkovací karta na jedno vozidlo, pokud má někdo auta dvě, je to samozřejmě o něco dražší,“ řekl závěrem Jaroslav Melša.