„Nechci, abyste mě fotili. Dejte ten foťák pryč. Vy jste z novin? No tak to vůbec ne,“ reagoval rozzlobeně na slušný dotaz dopadený řidič, kterému současně policista podával přístroj pro orientační dechovou zkoušku. Dotyčný šofér vyžadoval i důkaz o tom, že překročil rychlost. Naneštěstí pro něj, Passaty mají bohaté vybavení dovolující pořídit i pěknou fotku.

Neukázněné řidiče lovily speciály

„Dnes je ideální počasí na takovou akci. Většinou bývá zima nebo až moc vedro,“ komentoval jeden z příbramských policistů, který čekal s kolegou u výjezdu z rychlostní silnice R4 na auta, která jim našlapané policejní Passaty přivezou. Konala se totiž dopravně bezpečnostní akce, které bývají v rámci regionu asi dvakrát do měsíce.

Policejní speciály křižovaly strakonickou silnici a řidiče, kteří nedodrželi předpisy, navedli k jednomu z výjezdů, kde už si je převzali policisté na hlídce. Součástí byly i běžné namátkové kontroly.

„Poslední akce byla zaměřená obecně na kontrolu dodržování rychlosti, používání bezpečnostních pásů či zákaz telefonování za jízdy. Nedávno se konala podobná, ale zaměřená především na požití alkoholu před jízdou, v rekreační oblasti nedaleko Orlické přehrady. V té lokalitě bylo o poznání více řidičů pod vlivem alkoholu,“ komentoval Miroslav Ptáček, vedoucí příbramského dopravního inspektorátu.

Policejní auta mnozí řidiči ignorují

Přestože se podobné akce konají celkem často, na silnicích hodně řidičů respekt vůči autům s modrými majáčky nemá. Někteří sice raději přibrzdí, ale vždy se najdou tací, kteří bezstarostně předhánějí služební vůz policistů, kteří jedou na dálnici stotřicítkou. Nanejvýš se podívají, zda na palubní desce neuvidí monitor pro sledování radarem.

Nejvyšší rychlost 168 km/h na stovce

Policisté při úterní akci zkontrolovali celkem 218 vozidel a zjistili třicítku dopravních přestupků, za což řidičům udělili pokuty dohromady za 31 tisíc korun. V jednom případě byl příčinou postihu alkohol.

Nejvyšší rychlost radar naměřil u Voznice, kde je maximální povolená rychlost 100 kilometrů za hodinu – hříšník to tam svištěl téměř o sedmdesát kilometrů rychleji. Pokuty řidiči dostávali většinou za rychlou jízdu, technický stav vozidla nebo chybějící dálniční známku.

Na alkohol platí nulová tolerance

„Při měření alkoholu v krvi používá dopravní policie ze zákona nulovou toleranci. V praxi to vypadá tak, že řidič s 0,24 promile alkoholu v krvi po naměření může jet dál, my pak přestupek předáme úřadu, který ho většinou odloží,“ vysvětlil Miroslav Ptáček, šéf dopravky.

„Pokud naměříme řidiči víc, přijde o řidičák. K případu zavoláme úředníka, který je 24 hodin denně k dispozici, aby záležitost vyřídil na místě a odpadly tak zbytečné průtahy podmíněné různými doručovacími lhůtami,“ doplnil Miroslav Ptáček.

Policejní Volkswagen Passat R36

Také příbramská dopravní policie používá při plánovaných akcích policejní speciály Volkswagen Passat R36.
Jejich maximální rychlost je elektronicky omezená. Při vypnutí omezovače mohou jet až 280 km/h. Auta jsou v civilním provedení se skrytými policejními úpravami obsahujícími modrá výstražná světla, mají kamerový systém či radar. Dvojspojková převodovka umožňuje přímé řazení pod volantem. Pohon má na všechna čtyři kola. Nejvyšší překročení rychlosti zjistili policisté dálničního oddělení za pomocí Passatu u řidiče motocyklu na D1, který jel 258 km/h v úseku, kde je povolená rychlost 130 km/h.

Výkon: 220 kW/6600 ot. (300 koní)
Max. rychlost: 250 km/h
Objem: 3,6 l
Válců: 6
Točivý moment: 350 Nm/2400 ot.
Zrychlení z 0 na 100 km/h: 5,6 vteřiny
Kombinovaná spotřeba: 9,5 l/100 km