V malé vísce Bražná nedaleko Svatého Janu žije na padesát obyvatel. Totálně zkažené Vánoce měla například rodina Muláčkových. Všichni se postupně nakazili a strávili svátky v nemocnici. „Byla jsem tam jako první se čtyřletým bráškou. Ten na tom byl nejhůř. Byl asi pětkrát na kapačkách. Pak to chytla mamka, táta a druhý bratr,“ vyprávěla Dagmar Muláčková. Vzpomněla si, jak chodili pro vodu k cisterně. „Ta voda byla taková podivná, ale vzorky už dneska nikdo nedohledá,“ podotkla.


Lidé ze vsi mají podezření na vodu z cisterny, ze které si museli brát vodu před měsícem a půl. Pravidelné odběry z obecního vodovodu, které provádí obec Drážkov, totiž nedopadly dobře. Prý se vyskytl větší objem dusitanů. Voda se pak upravila a byla zas určená jako pitná. „Máme stanovený počet rozborů vody a provedli jsme ho nedávno. Je klidně možné, že nákaza vznikla v té době. Museli bychom rozbor udělat znovu, ale nevím, jestli to má smysl,“ informoval starosta Drážkova Petr Kabyl.


Hepatitidou typu A se nakazili i sousedé Muláčkových. „Jsou to starosti. Žloutenku jsme u nás chytili dva. Na návštěvu o svátcích přijela dcera s rodinou, tak to bohužel zřejmě chytli všichni,“ svěřila se Bohumila Hrubá. Vůbec prý netuší, co bude dál. Starosta podle ní přijel s hygieniky, rozdávali informace, ale na vývěsní tabuli není o žloutence ani zmínka.

„Není možné říci, zda to bylo z vody, inkubační doba tohoto onemocnění je padesát dnů,“ uvedla krajská epidemioložka Hana Šmejkalová.
„Veškerá protiepidemická opatření jsou učiněna, provádíme je průběžně, opatření se dělala i ve škole, vyšetřila se voda,“ dodala ve středu ráno. V celém okrese hygienici zaznamenali 21 případů.

Jedním z těch, kteří se žloutenky nebojí, je podnikatel Karel Kloud. „Nechal jsem se očkovat už na podzim, když vypukla epidemie žloutenky, tak snad nemusím mít strach,“ řekl.

„Mám obavy, aby to nechytly děti. Raději sem přestaly jezdit. Mohlo by to být z vody, ale obecní vodu pijeme už čtyřicet let a nikdy s ní nebyly větší potíže. Z vody normálně vařím, ale nikdy bych se jí nenapila, takovou důvěru nemám. Prý se ale nemusíme bát. Hygienici nám řekli, že se většina zárodků delším vařením zlikviduje,“ řekla důchodkyně z Bražné Milena Strádalová.