Ve Vojenském újezdu Brdy se celý týden pohybuje skupinka amerických odborníků na geodézii. Pokračují ve zkoumání lokality určené pro případnou stavbu radarové stanice v blízkosti kóty Břízkovce.Podle Jana Pejška z ministerstva obrany se experti tentokrát zaměřují na možné rozmístění jednotlivých částí základny.
Z výsledků průzkumu možná vyplyne, kolik lesa bude muset být vykáceno v případě schválení výstavby základny. Oficiálně se hovoří o deseti až třiceti hektarech plochy. Ministerstvo obrany už před časem potvrdilo, že skutečná plocha potřebná k vykácení bude známá v momentě, kdy budou Američané znát konkrétní rozmístění částí radarové stanice.
Případné kácení porostů v této lokalitě se nezdá některým ekologům, kritizují ho v diskusích na webových stránkách věnovaných brdské přírodě, její příznivci. V okolí jsou totiž staré porosty bučin a smrčin, kde hnízdí černý čáp a také se tu usadil orel mořský. Lidé také nechápou, proč se vůbec zvažuje kácení lesa, když můžou Američané využít areál bývalých sovětských kasáren u Míšova.
Vykácení lesa se nelíbí i trokaveckému starostovi Janu Neoralovi, který k tomu poznamenal, že se nedávno hovořilo o pouhých dvou až čtyřech hektarech. „Údaje o základně a jejím skutečném využití nám stále vláda tají. Náš boj proti radaru bude i nadále pokračovat, protože vláda prosazují něco, o čem dokonce váhá americký Kongres,“ řekl Neoral s tím, že Liga starostů proti radaru společně s iniciativou Ne základnám připravuje na 15. března protestní pochod na Hradčanském náměstí v Praze.
Jan Neoral se s dalšími zástupci obcí z koordinačního výboru Ligy starostů také osobně setkal s velvyslancem USA v České republice Richardem Graberem. Velvyslanec v pondělí navštívil příbramskou radnici, kde se starosty hovořil o možném rozmístění prvků americké protiraketové obrany. „On jako zástupce investora něčeho, co my tady nechceme, nás nepřesvědčí a nikdo z nás se s ním na ničem nedohodne,“ řekl k setkání Neoral a podotkl, že si na druhé straně cení slušné úrovně komunikace velvyslance se starosty. „To se bohužel už nedá říct o diskusi s některými našimi vládními představiteli. My jsme mu jasně řekli, čeho se obáváme a velvyslanec byl překvapený tím, že naše vláda ani lidem nesdělí, že Pentagon vydal zprávu, kde se hovoří o pouhé padesátiprocentní účinnosti tohoto obranného systému a to v případě, kdy je znám útočící cíl,“ dodal Neoral.