Už na jaře by se mohli milovníci turistiky dočkat otevření dalších lokalit ve Vojenském újezdu Brdy. Armáda slíbila, že pro veřejnost připraví několik nových cyklostezek. Ta nejatraktivnější má vést i okolím padrťských rybníků. Bude také se svými jedenácti kilometry jednou z nejdelších.
„Nově zpřístupněné cyklotrasy by měly být pro návštěvníky otevřeny pravděpodobně v květnu nebo červnu letošního roku. Přesný termín není v této chvíli ještě stanoven a bude záviset na výsledcích pyrotechnického průzkumu, který musí tomuto zpřístupnění předcházet,“ uvedlaMonika Machtová z tiskového oddělení ministerstva obrany. Režim návštěvnosti v těchto nových lokalitách bude stejný jako u již dříve uvolněných částí, tedy o víkendech a státních svátcích.
Částka na nutné úpravy související s otevřením nových cyklotras není vyčíslena. Zatím se připravuje rozpočet a také se pracuje na projektech jednotlivých tras. Náklady budou kryty z resortu ministerstva obrany a na financování značení se bude podílet i Klub českých turistů.
Vojenské lesy a statky ČR, které ve středních Brdech hospodaří, slibují instalovat na začátcích a koncích tras informační tabule. „Plánujeme vybudování odpočinkového místa na trase, která povede kolem padrťských rybníků. Zatím ale není ale zcela ujasněno, kudy skutečně tato trasa povede,“ řekl Deníku ředitel hořovické divize vojenských lesů Martin Chytrý. Ředitel užpřed časem uvedl, že veřejnost vnímá zpřístupňování Brd kladně, ale problémy s tím mají některé obce, které jsou výchozími body značených turistických tras.
„Návštěvníci tam odstavují auta, která často parkují na soukromých pozemcích nebo nevhodných plochách, na což si stěžují obyvatelé. Se zpřístupněním došlo také k nárůstu odpadu po návštěvnících,“ doplnil Chytrý. Množí se stížnosti na neoprávněný pohyb motocyklů a čtyřkolek v újezdu.
Na jedné z posledních schůzek se zástupci obcí shodli na tom, že by s udržováním pořádku pomohli. Ministerstvo obrany totiž s výstavbou záchytných parkovišť v této chvíli nepočítá, a tak si zřejmě s parkujícími auty a odpadky budou muset poradit obce, podobně jako lesníci s odklízením nepořádku v újezdu.
„Jsme připraveni u Nepomuku a Lázu vytvořit odpočinková místa, vybavená i nádobami na odpadky,“ řekl starosta Rožmitálu Josef Vondrášek. Podobný postup chtějí použít i Strašice. Opatřit trasy například odpadkovými koši ale nechystá újezdní úřad. „Slušný turista nepořádek nedělá a to, co si přinese, by měl odnést,“ konstatoval přednosta újezdu Martin Březovský.
Na jaře by měly být zpřístupněny tyto další trasy:
Mirošov – Skořice: 2,5 km
Teslíny – Trokavec: 10,8 km
Buková – Teslíny: 7,8 km
Vranovice – Buková: 9,1 km
Dolní Láz – Obecnice: 6,4 km